3.4 C
Pristina
E martë, 20 Prill, 2021

Amerika tërheq trupat e mbetura luftarake nga Iraku

Më të lexuarat

Shtetet e Bashkuara po tërheqin trupat e mbetura luftarake nga Iraku pas 18 vjetësh, sipas një deklarate të përbashkët sot nga qeveritë e të dy vendeve.

SHBA dhe Iraku kanë riafirmuar synimin e tyre të përbashkët për të vazhduar koordinimin dhe bashkëpunimin dypalësh të sigurisë.

Bazuar në kapacitetin në rritje të ISF, palët konfirmuan se misioni i forcave amerikane dhe të koalicionit është zhvendosur në atë të përqendrimit në detyrat e trajnimit dhe këshillimit, duke mundësuar kështu rivendosjen e forcave të mbetura luftarake nga Iraku në periudhën që do të përcaktohet në bisedimet e ardhshme teknike, thanë të dyja palët pas një takimi të përbashkët virtual.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit