VV: Refuzojeni PDK-në

0
37

Drejtues të lëvizjes Vetëvendosje, u kanë bërë thirrje partive opozitare që të mos bëhen pjesë e koalicionit me Partinë Demokratike të Kosovës, pasi ai nuk do t’i sjellë asnjë të mirë vendit.
Gjatë një konference për shtyp, duke i komentuar shkrimet e fundit në media për një koalicion të ri të mundshëm në mes të PDK, AAK-së apo edhe të partive të tjera, ata kanë ftuar të gjitha partive opozitare në Kosovë që të mos bëhen pjesë e qeverisjes me PDK-në, e cila qeveri nuk i ka sjellë asnjë të mirëve pos dëme Republikës së Kosovës.

Sipas tyre, PDK është në kërkim të një koalicioni të ri dhe kjo po bëhet për tri gjëra; dhënien e autonomisë për veriun e Mitrovicës, shitjen e Trepçës dhe të PTK-së. /Telegrafi/kohaislame