24.8 C
Pristina
E premte, 18 Qershor, 2021

Vrasjet e forcave të aleatëve ndërkombëtar nga kolegët afganë në rritje

Më të lexuarat

Një burrë në uniformë afgane vret një ushtar të NATO-s: ISAF
Një ushtar udhëheqës në koalicionin e NATO-s në Afganistan u vra nga një njeri në uniformë të ushtrisë afgane të dielën, tha një zëdhënës i misionit, lidhur me të të ashtuquajturin sulm të fundit “gjelbër-në-blu”.
Vdekja e marrë, rrit numrin e trupave të huaja të vrarë nga bashkëkolegët afgan duke e çuar numrin në të paktën 19 raste në këtë vit, në 13 sulme të veçanta.
“Një individ i veshur me një uniformë të Ushtrisë Kombëtare Afgane e kthej sot armën e tij kundër anëtarëve të shërbimit të koalicionit në Afganistanin jugor, duke vrarë një anëtar të shërbimit,” thanë nga Forca e Sigurisë dhe Ndihmës Ndërkombëtare të NATO-s (ISAF).
“Individ i cili hapi zjarr u vra kur forcat e koalicionit i kthyen zjarrin.”
ISAF, e cila nuk i publikon listat e të plagosurve të saj në çdo sulm, nuk dha detaje të mëtejshme dhe tha se kombësija e ushtarit të vdekur do të shpallet në vendin e tij të origjinës.
Kohëve të fundit janë në rritje të shtënat dhe sulmet nga ushtarët afganë që bëhen duke i kthyer armët e tyre kundër trupave të NATO-s.
Disa nga sulmet e këtilla janë marrë nga talebanët, të cilët thonë se ata kanë infiltruar në radhët e ushtrisë afgane, por shumë sulme të tjera i janë atribuar veprimeve individuale që vijnë si pasojë e dallimeve kulturore dhe jotolerancës së forcave aleate dhe ndjenja e tradhtisë ndaj vendit, në rastet kur bombardohen dhe vrahen civilë nga bombardimet e ISAF-it.
Pak më shumë se një javë më parë, një ushtar amerikan, dy trupa afgane dhe një përkthyes vdiqën kur një ushtar afgan i forcave speciale hapi zjarr në aleatët e tij amerikanë në provincën jugore të Kandaharit.
Në një sulm të veçantë në të njëjtën ditë, dy policë afganë u kthyen armët e tyre trupave amerikane në një post bllok ushtarak në në të njëjtën krahinë. Nuk u vranë trupa të ISAF , por të dy sulmuesit u qëlluan për vdekje në zjarr e kthimit.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit