22.7 C
Pristina
Friday, September 24, 2021

Varroset ish-Myftiu i Kosovës, Rexhep Boja

Më të lexuarat

Këtë të mërkurë, është varrosur me nderime të larta fetare ish-kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Rexhep Boja.

Personalitete të shumta fetare, kombëtare, shtetërore së bashku me bashkëpunëtorë, miq e familjarë u mblodhën sot në varrezat e fshatit Kërrnicë të Klinës për t’i dhënë lumturinë e fundit njërit prej kontribuuesve më të mëdhenj të islamit në vend dhe shtet-ndërtimit të Kosovës.

Ai në vitin 1990 ishte zgjedhur kryetar i Bashkësisë Islame dhe më pas është rizgjedhur për tri mandate.

Këtë institucion e ka udhëhequr në kohët më të vështira nëpër të cilat ka kaluar Kosova që nga viti 1990 e deri më 2003.

Në vitin 1992 është zgjedhur dekan i Fakultetit të Studimeve Islame dhe ka vazhduar në këtë post për shumë vite.

Gjatë kohës sa ishte në krye të BIK-ut ka marrë pjesë në mbi 150 konferenca, simpoziume e takime të niveleve ndërkombëtare.

Rexhep Boja ishte edhe ambasador i Kosovës në Arabinë Saudite. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit