22.1 C
Pristina
Tuesday, August 9, 2022

Tragjedi emigrantësh në Teksas

Më të lexuarat

Mbi 40 jetë të shuara brenda në kamioni

Të paktën 46 migrantë të vdekur u gjetën në një kamion në San Antonio, Teksas, në një nga incidentet më vdekjeprurëse deri më tani në trafikun e qenieve njerëzore përgjatë kufirit SHBA-Meksikë, thanë autoritetet atje.

Departamenti i Zjarrfikësve të San Antonios tha se 16 persona të tjerë të gjetur aty u transportuan në spital për shkak të goditjes nga nxehtësia dhe lodhjes, përfshirë katër të mitur. Ata ishin, sipas BBC, të nxehtë në prekje.

Autoritetet thanë gjithashtu se tre persona ishin në paraburgim pas incidentit.

Një kamion që transportonte emigrantë u gjet pranë një hekurudhe në një zonë të largët në periferi jugore të qytetit.

Temperaturat në San Antonio, që ndodhet rreth 250 kilometra nga kufiri me Meksikën, u rritën në 39.4 gradë Celsius të hënën me lagështi të lartë.

Ministri i Jashtëm meksikan Marcelo Ebrard e quajti mbytjen e emigrantëve në kamion një “tragjedi në Teksas” dhe fajësoi politikën e Biden për vdekjen, duke thënë se kjo “tregon pasojat vdekjeprurëse të refuzimit të tij për të zbatuar ligjin”.

Ai shkroi gjithashtu se përfaqësuesit e konsullatës meksikane ishin duke shkuar për në vendngjarje, megjithëse kombësia e viktimave nuk është konfirmuar ende.

Në muajt e fundit, një numër rekord kalimesh emigrantësh janë regjistruar në kufirin SHBA-Meksikan, duke shkaktuar kritika ndaj politikës së imigracionit të presidentit amerikan Joe Biden.

Në korrik 2017, dhjetë migrantë vdiqën pasi u transportuan në një rimorkio traktori që policia e San Antonios zbuloi në një parking Wal-Mart. Shoferi u dënua me burgim të përjetshëm për rolin e tij në operacionin e kontrabandës. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit