4.8 C
Pristina
Wednesday, December 6, 2023
- Advertisement -spot_img

TAG

Rajonale

Parashikimi për ekonomitë e Ballkanit: ku në ulje e ku në ngritje?

Inflacioni, Shqipëria në vend të parë…për mirë Këtë vit, Serbia do të ketë rritjen më të ulët ekonomike në Ballkanin Perëndimor dhe Mali i Zi...

Bie kostoja e ndërtimit në Kosovë

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), ka publikuar këtë të enjte Indeksin e Kostos së Ndërtimit për tremujorin e parë të vitit 2023. Indeksi i...

Rritet importi me vendet që se kanë njohur Kosovën, 27 milionë euro vetëm nga Greqia

Kosova vazhdon të ketë rritje të importit nga vendet e ndryshme, pavarësisht raporteve të saj ekonomike, politike dhe diplomatike me ato shtete. Greqia, ani se...

Forcimi i Lekut po dekurajon ardhjen e turistëve nga Kosova

Përveçse eksportin e mallrave, forcimi i euros dekurajon eksportet e shërbimeve, të tilla si turizmi dhe call center. Shqiptarët nga Kosova, që përbëjnë rreth 40%...

Vlera e Euros rritet pas zgjedhjeve, fiton pikë në këmbimin me lekun

Euro e ka nisur javën me rimëkëmbje në kursin e këmbimit lekun. Sipas kursit zyrtar të këmbimit të Bankës së Shqipërisë, euro të hënën u...

Mbahet forumi i biznesit Shqipëri-Gjermani

Forumi ka mbledhur së bashku dhjetëra përfaqësues të biznesit nga të dyja vendet dhe të institucioneve të ndryshme, me fokus diskutimet mbi sektorët e...

Më shumë garanci për leje qëndrimi, përfitimet e emigrantëve nga ‘ligji i ri’ gjerman

Parlamenti Federal i Gjermanisë, Bundestag, ka miratuar me shumicë 371 votash ndryshimet në ligjin për të drejtën e qëndrimit dhe azilit për shtetasit e...

Bashkimi Evropian arrin marrëveshje për të mbrojtur klimën nga gazrat karbonikë

Negociatorët e Bashkimit Evropian arritën një marrëveshje politike të dielën për të ulur çlirimin e gazrave karbonikë dhe për të ngadalësuar kështu ngrohjen e...

Latest news