30.6 C
Pristina
Monday, June 17, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Ngjarje

Prirja ballkanase për apartamente në bregdetin shqiptar

Kosovarë, serbë, boshnjakë, maqedonas e kroatë, “fqinj turistikë” në Shqipëri Pas një pushimi në bregdetin e Adriatikut apo Jonit të Shqipërisë, qytetarë ballkanas, kryesisht nga...

TIKA ndihmon prodhuesit dhe përpunuesit e qumështit me pajisje bujqësore në Pejë

Ngjarja u zhvillua në fshatin Zllapek të Pejës, ku nga ky projekt përfituan 10 fermerë nga komuniteti boshnjak në këtë rajon. Në kuadër të projektit...

Nxënësit kosovarë shpërblehen në Paris: Jemi më mirë sesa na nxjerr PISA

I ulur në një dhomë në rrugën Abdyl Frashëri në Prishtinë, sytë e Kron Selmanajt ndriçohen nga reflektimi i medaljes së artë. Duke e...

Arabia Saudite blen dronë Bayraktar, pronari i kompanisë: Kontrata më e madhe në histori të Turqisë

Arabia Saudite ra dakord sot të blinte dronët turq në kontratën më të madhe të mbrojtjes në historinë e Turqisë. Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan...

Çokollata: Eksportuesit, importuesit dhe konsumuesit më të mëdhenj

Shija e veçantë e çokollatës që na josh prej në moshë të vogël është ndër industritë më të mëdha në botë në sektorin e...

Pallati Dolmabahçe: Simboli i modernizimit të Perandorisë Osmane

  Pallati Dolmabahçe (Dolmabahçe Sarayı), i cili dëshmoi transformimin kulturor dhe politik të Perandorisë Osmane në Türkiyen e shekullit të 19-të, qëndron ende si një...

Elon Musk: George Soros urren njerëzimin

Elon Musk ka akuzuar miliarderin kontrovers, George Soros, se urren njerëzimin. Përmes dy postimesh në Twitter, platformë të cilën bleu disa muaj më parë,...

Drejtuesit financiarë të G7 trajtojnë sfidat ekonomike globale dhe rrezikun potencial të tavanit të borxhit të SHBA

Samiti i 49-të i G7 do të mbahet nga 19 – 21 maj 2023 në Hiroshima, Japoni. Ndërkohë, më 11 maj, drejtuesit financiarë të...

Ekonomistët: Rritja e tatimeve do ta thellojë krizën e qytetarëve

Qytetarë të shumtë kanë raportuar për rritje të çmimit të tatimeve në pronë. Ministria e Financave ka bërë vlerësimin e pronës, e cila me...

Kompania “Meka Halal Food” ndan ndihma për familjet e prekura nga vërshimet në Skënderaj

Këshilli i Bashkësisë Islame Skënderaj ka falënderuar pranarin e kompanisë “Meka Halal Food”, Burim Piraj për ndihmat që i ka ofruar për familjet e...

Të fundit