25.1 C
Pristina
Saturday, June 15, 2024

Spanja do të shpallë sot datën për njohjen e shtetit palestinez

Më të lexuarat

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez, do të shpallë sot në parlamentin spanjoll një datë për njohjen zyrtare të shtetësisë palestineze.

Anëtarja e BE-së, Irlanda, pritet gjithashtu të shpallë planet e saj të njohjes sot, ndërsa Malta dhe Sllovenia kanë sinjalizuar synimin e tyre për të njohur shtetësinë palestineze.

Izraeli ka thënë se njohja nga kombet evropiane do të “ushqejë ekstremizmin dhe paqëndrueshmërinë” dhe do t’i bëjë ata “një peng në duart e Hamasit”.

Ndërkohë është raportuar se edhe Norvegjia do të bëjë shpalljen e njohjës së Palestinës si shtet. /mesazhi

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit