21.3 C
Pristina
Saturday, June 22, 2024

Si funksionon sistemi imunitar

Më të lexuarat

Sistemi imunitar lufton infeksionet dhe sëmundjet, duke prodhuar atë që njihet si një përgjigje imune.

Ai përbëhet nga një grup indesh, strukturash kimike dhe fizike, organe dhe qelizash që mbrojnë organizmin, prandaj është i domosdoshëm për t’i luftuar viruset, bakteret dhe agjentët e huaj patogjenë.

Nga se përbëhet sistemi imunitar

Të gjithë përbërësit e sistemit imunitar janë të lidhur nëpërmjet sistemit limfatik, të vendosur në pjesë të ndryshme të trupit dhe duke vepruar në sinergji për të mbrojtur organizmin dhe për ta mbajtur atë të shëndetshëm.

Në mënyrë të veçantë, sistemi imunitar përbëhet nga:

Sistemi limfatik, i përbërë nga një rrjet enësh që nxjerrin mikrobet dhe qelizat dhe indet e vdekura nga organizmi përmes një lëngu të quajtur limfë. Limfa kalon nëpër pika të veçanta grumbullimi në madhësinë e një bizeleje, të quajtura nyje limfatike. Kur ka një infeksion, nyjat limfatike shpesh reagojnë me ënjtje. Për shembull, një infeksion i fytit mund të shkaktojë që nyjat limfatike në qafë të fryhen.

Qelizat e bardha të gjakut, të njohura edhe si leukocite. Këto lëvizin përmes qarkullimit të gjakut për të gjetur dhe luftuar mikrobet dhe problemet tjera. Pasi të kenë luftuar dhe shkatërruar një antigjen, ata zakonisht janë në gjendje ta ‘mbajnë mend’ atë. Nëse qelizat e bardha të gjakut mund ta mbajnë mend atë antigjen të veçantë, herën tjetër që të shfaqet në trup ata do ta luftojnë atë më shpejt.

Organet, duke përfshirë palcën e eshtrave (e cila prodhon të gjitha qelizat imune), timusin (një gjëndër ku piqen qelizat imune) dhe organet dytësore limfatike (shpretkë, bajamet, adenoidet dhe njollat e Peyerit).

Barrierat kimike dhe fizike të sistemit imunitar

Sistemi imunitar është shumë më kompleks dhe më i përhapur nga sa mund të mendojmë: organet dhe indet nuk mjaftojnë për ta mbrojtur trupin nga agresioni i jashtëm, nevojiten gjithashtu barriera kimike dhe fizike.

Le të shohim se cilat janë këto:

Lëkura: formon një pengesë pothuajse të padepërtueshme që parandalon hyrjen e patogjenëve dhe mbron trupin nga sulmet kimike dhe fizike, ndërsa pH acidike dhe sebumi ofrojnë mbrojtje shtesë.

Mukoza: e pranishme në shumë pjesë të sistemit të frymëmarrjes, organet e tretjes, ato jenitale dhe urinare, duke parandaluar fizikisht dhe kimikisht hyrjen e patogjenëve.

Mukusi: në sistemin e frymëmarrjes kap mikrobet e thithura dhe grimcat e pluhurit.

Lëngjet gastrike: aciditet i lartë, këto sterilizojnë ushqimin, duke vrarë pothuajse të gjithë patogjenët e gëlltitur.

Lotët: përmbajnë substanca kimike dhe antibakteriale që eliminojnë trupat e huaj nga sytë.

Dylli: duke qenë ngjitës, kap dhe ndihmon në largimin e çdo bakteri në kanalin e veshit.

Qerpikët dhe qimet e hundës: kapin dhe heqin hiqni grimcat e huaja nga sytë dhe trakti respirator.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit