21.2 C
Pristina
Tuesday, July 16, 2024

SHBA, përfaqësuesja muslimane që kritikonte Izraelin shkarkohet nga Komiteti i Punëve të Jashtme

Më të lexuarat

“A është i habitur dikush që jam në shënjestër? A është dikush i habitur që jam disi e padenjë të flas për politikën e jashtme amerikane?” pyeti Omar në mënyrë retorike

Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së votoi sipas linjave partiake për të hequr një nga dy gratë e para muslimane të zgjedhura në Kongres nga vendi i saj në Komitetin e Punëve të Jashtme, raporton Anadolu.

Në votimin 218 për dhe 211 kundër, të gjithë demokratët votuan kundër largimit të Ilhan Omarit nga paneli. Pothuajse të gjithë 222 Republikanët e dhomës votuan për ta hequr atë nga detyra. Një republikan votoi si i pranishëm ndërsa tre të tjerë nuk votuan.

“Nuk është rastësi që anëtarët e Partisë Republikane akuzuan presidentin e parë me ngjyrë, Barack Obama, se ishte një musliman i fshehtë. Nuk është rastësi që ish-presidenti Donald Trump udhëhoqi lëvizjen ‘birther’ që pretendonte në mënyrë të rreme se ai kishte lindur në Kenia. Sepse për ta, etiketimi në mënyrë të rreme i presidentit të parë dhe të vetëm me ngjyrë të Shteteve të Bashkuara si musliman dhe emigrant afrikan e bëri atë më pak amerikan”, tha Omar në Dhomën e Përfaqësuesve përpara votimit për largim nga komiteti me ndikim.

“Epo, unë jam muslimane. Jam imigrante. Dhe, ç’është interesante, nga Afrika. A është i habitur dikush që jam në shënjestër? A është dikush i habitur që jam disi e padenjë të flas për politikën e jashtme amerikane?” pyeti ajo në mënyrë retorike.

Përpjekja e Republikanëve për të rrëzuar Omarin vjen ndërsa udhëheqja e kongresit të partisë kërkon hakmarrje për largimin e përfaqësuesve të ekstremit të djathtë Marjorie Taylor Greene dhe Paul Gosar nga komitetet kur demokratët kontrollonin Dhomën. Greene dhe Gosar u hoqën për komente nxitëse dhe miratim të dukshëm të dhunës kundër Demokratëve.

Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve Kevin McCarthy u zotua të hakmerret nëse Republikanët fitojnë Dhomën në zgjedhjet paraprake të nëntorit, gjë që ata e bënë, megjithëse me një diferencë më të ngushtë se sa pritej.

Omar u përball me akuza për antisemitizëm në vitin 2019 për komentet që ajo bëri në të cilat tha se mbështetja e disa ligjvënësve për Izraelin është e gjitha për para. Në atë kohë, ish-kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi dhe të gjithë Demokratët dënuan komentet përpara se Omar të kërkonte falje.

Gjatë manovrës së suksesshme të Republikanëve për të hequr Omarin u cituan ato komente në mënyrë specifike dhe u pretendua se Omar ka paragjykime anti-izraelite.

“Kam qenë e ulur atje dhe kam dëgjuar përfaqësuesen që në të vërtetë ka shqiptuar retorikë anti-amerikane gjithashtu. Unë kam qenë në atë dhomë të komitetit ku përfaqësuesi barazon Izraelin dhe Shtetet e Bashkuara me Hamasin dhe Talibanët, absolutisht e papranueshme për një anëtar të atij komiteti”, tha përfaqësuesja Republikane Nicole Malliotakis.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit