12.1 C
Pristina
E enjte, 13 Maj, 2021

Serbia dhe Irani nënshkruajnë memorandum mirëkuptimi për zhvillimin e interesave të përbashkëta

Më të lexuarat

Irani dhe Serbia nënshkruan një memorandum mirëkuptimi që parashikon zhvillimin e interesave të përbashkëta dhe në përputhje të ndërsjellë me parimin e sovranitetit, integritetit territorial dhe mosndërhyrjes në punët e brendshme.

Sipas Ministrisë së Jashtme iraniane ministri i Jashtëm serb Nikola Selakoviç, i cili është për një vizitë zyrtare në kryeqytetin Teheran, u takua me ministrin e Jashtëm iranian Mohammad Javad Zarif.

Zarif dhe Selakoviç diskutuan çështjen e përmirësimit të bashkëpunimit politik, tregtar dhe kulturor midis dy vendeve.

Pas takimit, të dy vendet nënshkruan një memorandum mirëkuptimi që përfshin zhvillimin e interesave të përbashkëta dhe përputhjen reciproke me parimin e sovranitetit, integritetit territorial dhe mosndërhyrjes në punët e brendshme.

trt/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit