12.5 C
Pristina
Friday, March 1, 2024

Sarma me lakër turshi

Më të lexuarat

Përbërësit e kësaj recete:
Oriz,
Qepë,
Mish të grirë ose mish në copa të vogla,
Pak majdanoz,
Piper të zi, të kuq, (vegetë)
Pak kripë,
Vaj

Përgatitja:
I përzien të gjitha dhe i mbështjellim me lakër. Mbusheni me ujë, kur të zihen vendosi një tepsi sipër tenxheres dhe me dy duar rrotulloje që tyë mos prishet forma e sarmës. Për salcën, skuqim në tigan pak miell, e largojmë nga zjarri i hedhim pak piper të kuq, lëngun e e sarmës, i përziejmë ngadalë dhe i shtojmë vegetë, piper të zi, hudhër dhe e ziejmë deri sa të trashet pak salca.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit