26.6 C
Pristina
Friday, August 12, 2022

Rikthimi i Shën Sofisë në xhami: rekord vizitash, dy-tre konvertime në ditë

Më të lexuarat

Pasi u rihap për lutje më 24 korrik 2020, pas 86 vitesh, xhamia Hagia Sophia në Stamboll është vizituar nga më shumë se 3.5 milion njerëz që nga ajo ditë.

Imami i xhamisë, Ferruh Mustuer, tha se ai ka qenë imam për një vit aty, ndaj dhe ndihet shumë i lumtur dhe krenar.

“I jam mirënjohës Zotit që jam i nderuar nga kjo,” tha Mustuer.

Imami ndau informacione rreth vizitave në xhami.

“Që kur xhamia e Shën Sofisë u rihap për lutje, ajo është vizituar nga më shumë se 3.5 milionë njerëz deri më tani”, zbuloi Mustuer.

Ai shtoi se mysafirët vijnë nga të gjitha pjesët e botës.

“Çdo ditë ne jemi dëshmitarë se dy ose tre njerëz këtu bëhen muslimanë. Për shembull, ca të ardhur nga Kanadaja, të magjepsur nga bukuria e Shën Sofisë, vendosën të hulumtonin rreth Islamit. Pastaj erdhën dhe thanë: ‘Ne duam ta përqafojmë Islamin këtu’. Ka një numër të madh të çifteve nga të gjitha pjesët e Turqisë dhe Evropës që duan të kenë një martesë fetare në Hagia Sophia”, tha Mustuer.

Shën Sofia në Stamboll u rihap për ceremonitë fetare më 24 korrik 2020, pas 86 vitesh. Atë ditë, Hagia Sophia u hap për lutje me namazin e Xhumasë.

Shën Sofia shërbeu si kishë për 916 vjet, deri në marrjen e Stambollit, ndërsa kishte statusin e xhamisë nga viti 1453 deri më 1934, kur mori statusin e muzeut.

Më 10 korrik 2020, një gjykatë turke anuloi vendimin e ish -qeverisë së Turqisë, e cila i dha Shën Sofisë statusin e një muzeu më 24 nëntor 1934. Duke anuluar vendimin e përmendur, statusi i xhamisë iu rikthye Shën Sofisë.

Si një nga destinacionet turistike më të vizituara, Hagia Sophia është përfshirë në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO -s që nga viti 1985. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit