10.1 C
Pristina
Friday, October 22, 2021

Reciprociteti i targave, Lajçak: Të ulen tensionet në veri dhe të mundësohet liria e lëvizjes

Më të lexuarat

I dërguari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak është shprehur i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës. Lajçak ka bërë thirrje për ulje të tensioneve.

Lajcak përmes Twitterit ka thënë se duhet të mundësohet liria e lëvizjes në pjesën veriore.

“I informova Shefat e Misioneve të BE-së mbi situatën në veriun e Kosovës. Jam i shqetësuar dhe thërras për deeskalim të menjëhershëm. Është e rëndësishme që të ulen tensionet, të rikthehet atmosfera paqësore dhe të lejohet liria e lëvizjes. Ne qëndrojmë të gatshëm për të lehtësuar bisedimet mbi të gjitha çështje e hapura të dialogut”, ka shkruar Lajçak.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit