15.5 C
Pristina
Friday, May 24, 2024

Përvjetor i Nakba-s: kolonë mësyjnë në Al-Aksa, ngrejnë flamurin izraelit

Më të lexuarat

Ekstremistët hebrenj arritën të hyjnë në xhami nën mbrojtjen e policisë okupuese

Porta perëndimore e xhamisë Al-Aksa u mbyll dje, pasi 423 ekstremistë hebrenje në grupe bënë një inkursion, duke ngritur flamurin izraelit, thuhet në një deklaratë të Autoritetit të Vakëfit Islamik, përgjegjës për këtë xhami.

Përveç ngritjes së flamurit izraelit, në pjesën lindore të oborrit të xhamisë u mbajt një lutje publike dhe u këndua himni kombëtar izraelit Hatikva para portës perëndimore, e cila ndan sallën e lutjeve të Kupolës së Shkëmbit dhe Bab el-Silsilah, një nga dyert e xhamisë Al-Aksa.

Ekstremistët arritën të depërtojnë në xhami nën mbrojtjen e policisë okupuese dhe shfaqën flamurin izraelit në disa mënyra: duke e mbajtur atë si shall, duke e tundur ose duke veshur kapele fetare hebreje me flamurin e qëndisur mbi to.

Studiuesi Abdallah Marouf, i specializuar në studimet e Jeruzalemit, tha në llogarinë e tij në platformën X se kolonët ngritën flamurin izraelit katër herë gjatë bastisjeve të mëngjesit në xhami, nga ora 7:30 deri në 11:30.

Ai shtoi se forcat pushtuese “i trajtuan me mirësi ata që ngritën flamurin e okupimit dhe penguan shumë banorë të Jeruzalemit të hynin në xhaminë Al-Aksa, nga e cila i dëbuan besimtarët”.

Këto shkelje ndodhin në përvjetorin e Nakba-s, të ashtuquajturën Dita e Pavarësisë së Izraelit, e cila korrespondon më 14 maj me një thirrje nga pasuesit ekstremistë të Tempullit për të sulmuar xhaminë Al-Aksa dhe për të ngritur qindra flamuj izraelitë “në vendin më të shenjtë për izraelitët”, siç thonë ata.

Kolonët festojnë pushtimin

Për të siguruar hyrjen e papenguar të ekstremistëve në xhami, policia intensifikoi operacionet e saj kundër besimtarëve në porta, duke penguar shumicën e tyre të hynin në xhami dhe më vonë mbylli portat e qytetit të vjetër të Jeruzalemit dhe vendosi forcat e saj për të parandaluar banorët e Jeruzalemit nga hyrja në Qytetin e Vjetër dhe që të arrijnë në portat e Al-Aksa.

Policia njoftoi me altoparlantë se porta nga drejtimi i Damaskut ishte e mbyllur deri në orën dy pasdite dhe kishte ngritur barriera hekuri. Ajo gjithashtu ndaloi praninë në shkallët e saj dhe dëboi palestinezët që ishin ulur atje duke pritur t’u hapnin derën.

Në faqet e tyre, ndjekësit e tempujve mburreshin për publikimin e një videoje të një koloni që hynte në një xhami dhe ngrinte një flamur izraelit para portës perëndimore dhe këndonte himnin kombëtar izraelit së bashku me të tjerët.

Ndonëse kjo vepër më parë kishte hasur në reagimin e policisë, dy policët iu afruan kolonit dhe i kërkuan që të ulte flamurin, po ai nuk i përfilli.

Është e rëndësishme të theksohet se ndjekësit e tempujve dhe udhëheqësit e tyre kryejnë shkelje të përditshme në oborrin e xhamisë Al-Aksa dhe në portat e saj, dhe ato janë përshkallëzuar që nga fillimi i “Furtunës Al-Aksa” më 7 tetor të vitit të kaluar.

Ata përfituan nga preokupimi i botës me luftën shkatërruese në Rripin e Gazës dhe nën mbrojtjen e policisë kryen krime që nuk do të ishin të mundura me praninë e besimtarëve në xhami, kundër të cilave policia pushtuese ka luftuar me të gjitha mjetet që kur shpërtheu lufta. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit