28.3 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022

Përdorimi i dronëve luan një rol kyç në konfliktin ruso-ukrainas

Më të lexuarat

Ministria britanike e Mbrojtjes publikoi një raport të ri ditor nga Ukraina, i cili thekson se përdorimi i dronëve në luftën ruso-ukrainase po luan një rol kyç për të dyja palët.

“Lufta ruso-ukrainase ka bërë që dronët (UAV) të luajnë një rol kyç për të dyja palët. Dronët janë provuar të prekshëm si ndaj rrëzimit ashtu edhe ndaj ndërhyrjeve elektronike”, njoftoi ministria.

Britanikët pretendojnë se Rusia u përpoq të zbatonte konceptin e “goditjes së zbulimit”, të cilin e përsosi në Siri, dhe që përdor dron zbulues për të identifikuar objektivat që do të goditen nga aeroplanë luftarakë ose artileri.

“Rusisë ndoshta i mungojnë dronët e përshtatshëm të zbulimit për këtë detyrë, e cila përkeqësohet nga kufizimet e kapacitetit të saj të prodhimit vendas si rezultat i sanksioneve”, thuhet në raport.

Ministria beson se ekuipazhet ruse kryesisht po vazhdojnë të shmangin fluturimet mbi territorin ukrainas, ndoshta për shkak të kërcënimit të sistemeve raketore të mbrojtjes ajrore të Ukrainës.

“Nëse Rusia vazhdon të humbasë dronët me ritmin aktual, aftësitë e inteligjencës, vëzhgimit dhe zbulimit të forcave ruse do të degradohen më tej, gjë që do të ndikojë negativisht në efikasitetin operacional”, thuhet në raportin e Ministrisë Britanike të Mbrojtjes. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit