6.9 C
Pristina
Wednesday, September 22, 2021

Meksika me presidentin e ri

Më të lexuarat

Enrike Nieto Pena ka fituar presidencën e Meksikës me 38 për qind të votave bazuar në rezultatet zyrtare paraprake.

Mediat raportojnë se fitorja i hap rrugën PRI-së së Meksikës, e cila gëzonte qëndrimin në pushtet për shtatë dekada në sistemin njëpartiak, që të kthehet përsëri në pushtet pas 12 vjetësh në opozitë.

Ish-prefekti i Meksiko City, majtisti Andres Manuel Lopez Obrador ka fituar 31 për qind të votave, ndërsa Jozefina Vaskez Mota, e partisë qeverisëse aktuale Partisë Kombëtare për Veprim (PAN) ka marrë 25 për qind.

Fushata ishte e dominuar nga shqetësimet rreth varfërisë dhe luftës së përgjakshme ndaj drogës.

Presidenti në largim, Felipe Kalderon ka humbur mbështetjen e popullit më së shumti për shkak të dhunës në luftën ndaj drogës, që la të vrarë mbi 50 mijë njerëz që nga viti 2006.

Rreth 47 për qind nga 112 milionë banorët e Meksikës janë të varfër.kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit