4.2 C
Pristina
Saturday, February 4, 2023

Lufta në Ukrainë ndihmoi eksportuesit gjermanë të armëve

Më të lexuarat

Nën Merkel, kufiri prej gjashtë miliardë eurosh u tejkalua vetëm pesë herë

Më shumë se një e katërta e armëve dhe pajisjeve ushtarake u eksportuan nga 1 janari deri më 22 dhjetor në Ukrainë, e cila po mbrohet nga një pushtim rus (EPA).

Qeveria gjermane miratoi eksportet e armëve me vlerë të paktën 8.35 miliardë euro këtë vit për shkak të luftës në Ukrainë, e cila e bëri kancelarin Olaf Scholz të refuzonte kufizimet kushtetuese.

Më shumë se një e katërta e armëve dhe pajisjeve ushtarake u eksportuan nga 1 janari deri më 22 dhjetor në Ukrainë, e cila po mbrohet nga një pushtim rus.

Të dhënat u publikuan nga Ministria e Ekonomisë me kërkesë të përfaqësueses së majtë parlamentare Sevim Dagdelen, pasi agjencia dpa mori një pasqyrë të përgjigjes.

Koalicioni qeverisës i socialdemokratëve, të gjelbërve dhe liberalëve premtoi të reduktonte eksportet e armëve, por për shkak të pushtimit rus të Ukrainës dhe ndihmës për Kievin, ndryshoi mendje dhe hodhi poshtë një dispozitë kushtetuese që ndalon eksportet në zonat e shkatërruara nga lufta.

Nga fillimi i vitit, Ukrainës i janë dorëzuar raketa, raketahedhës me shumë fuçi dhe sistemi i mbrojtjes ajrore IRIS-T dhe pajisje të tjera ushtarake me vlerë 2.24 miliardë euro.

Gjashtë miliardë euro të mbetura të armëve u dërguan kryesisht në Holandë, SHBA, Britani të Madhe dhe Hungari.

Gjatë mandatit 16-vjeçar të Angela Merkel si kancelare, kufiri prej gjashtë miliardë eurosh u tejkalua vetëm pesë herë, vëren dpa.

Raporti zyrtar për eksportet e armëve do të publikohet në janar. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit