19.1 C
Pristina
Wednesday, May 22, 2024

Lavrov: Rusia e gatshme të rrisë furnizimet e gazit për Türkiyen

Më të lexuarat

Rusia riafirmoi përkushtimin ndaj marrëveshjeve për rritjen e eksporteve të gazit natyror, “duke përfshirë zbatimin e iniciativës së krerëve të shteteve tona për të krijuar një qendër të vetme të shpërndarjes së gazit në Türkiye”, tha Lavrov

Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov tha sot se vendi i tij është i gatshëm të rrisë furnizimet me gaz për Türkiyen dhe të zbatojë marrëveshjet midis dy vendeve për ngritjen e një qendre gazi, raporton Anadolu.

“Nga ana jonë, ne riafirmuam përkushtimin e Rusisë ndaj të gjitha marrëveshjeve për rritjen e eksporteve të gazit natyror, duke përfshirë zbatimin e iniciativës së krerëve të shteteve tona për të krijuar një qendër të vetme të shpërndarjes së gazit në Türkiye”, tha Lavrov gjatë një konference për shtyp me homologun e tij turk Hakan Fidan në Moskë.

Lavrov tha se Fidan dhe ai diskutuan gjithashtu një propozim nga Moska për të dorëzuar deri në 1 milion ton drithëra ruse në Türkiye me çmim të reduktuar.

“Kjo çështje po diskutohet edhe me pjesëmarrjen e miqve tanë nga Katari, të cilët janë të gatshëm të marrin pjesë në aspektet financiare të kësaj nisme”, tha Lavrov.

Lavrov preku edhe temën e Ukrainës, duke thënë se Fidan dhe ai diskutuan situatën në Ukrainë, gjatë së cilës ai ripohoi qëndrimin e Rusisë për “pamundësinë” e formulës së paqes të presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy.

Formula e Zelenskyyt, e cila përbëhet nga dhjetë kushte, u parashtrua në samitin e fundit të G-20-s në Indonezi, me hapin e saj përfundimtar nënshkrimin e një marrëveshjeje paqeje. Ajo gjithashtu fokusohet në çështje të tilla si siguria bërthamore dhe siguria e ushqimit dhe energjisë.

aa

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit