11.6 C
Pristina
Friday, September 29, 2023
- Advertisement -spot_img

TAG

Bota Islame

Presidenti Erdoğan takon Elon Muskun në Nju Jork

Gjatë takimit, presidenti turk i bëri thirrje gjigantit Tesla të krijojë fabrikën e saj të shtatë në Türkiye, tha Drejtoria e Komunikimeve e Türkiyes. Presidenti...

Pse Turqia është një superfuqi botërore në prodhimin e lajthive?

Turqia kontribuon në 70 për qind të prodhimit global të lajthive, një sukses ekonomik dhe bujqësor që i duhej vendit për të arritur. Në një...

Dyert e reja të eksportit do të hapen me “Helal Expo”

Më 23-26 nëntor në Qendrën e Panaireve në Stamboll do të mbahet Samiti i 9-të Botëror Hallall dhe panairi i 10-të Helal Expo...

FOTO LAJM: Projekti i çmendur egjiptian

Egjipti po ndërton lumin më të madh artificial të bërë ndonjëherë nga dora njerëzore. Është 114 kilometra i gjatë dhe është devijim i Nilit. Projekti ka...

Fidan: Vazhdojnë përpjekjet për rikthimin e marrëveshjes së drithit të Detit të Zi

“Kjo marrëveshje është jashtëzakonisht e rëndësishme si për sigurinë ushqimore në botë, ashtu edhe për stabilitetin dhe paqen në Detin e Zi”, tha ministri...

Lavrov: Rusia e gatshme të rrisë furnizimet e gazit për Türkiyen

Rusia riafirmoi përkushtimin ndaj marrëveshjeve për rritjen e eksporteve të gazit natyror, “duke përfshirë zbatimin e iniciativës së krerëve të shteteve tona për të...

Ekonomia e Turqisë shënoi rritje me 3.8 për qind në tremujorin e dytë

Ekonomistët kishin parashikuar që ekonomia e Türkiye-s të rritej me 3.5 për qind në bazë vjetore në tremujorin e dytë   Ekonomia e Türkiye-s u rrit...

Afganistan, administrata e përkohshme talebane nënshkruan kontrata minerare prej 6.5 miliardë dollarë

Kompani vendase, aziatike dhe evropiane nënshkruajnë 7 kontrata për nxjerrjen dhe përpunimin e arit, bakrit, plumbit dhe hekurit Kompanitë vendase, aziatike dhe evropiane nënshkruan sot...

Fitimi neto i kompanisë saudite Aramco bie me 29,5 për qind në gjysmën e parë të vitit

Shefi Ekzekutiv i Saudi Aramco, Amin Nasser, tha se strategjia e rritjes afatmesme dhe afatgjatë e kompanisë po përparon sipas planit, pavarësisht se fitimet...

Islami në Andaluzi

Myslimanët jetuan në Spanjë për tetë shekuj. Gjatë kohës së tyre lulëzoi civilizimi islam, fama e tij arriti horizontin dhe myslimanët...

Latest news