21.3 C
Pristina
Saturday, June 22, 2024

Ky miliarder humbi 93% të pasurisë së tij

Më të lexuarat

Vitet e fundit nuk kanë qenë veçanërisht të suksesshme për super të pasurit e Kinës, pikërisht ata që e ndërtuan pasurinë e tyre në tregun dikur të nxehtë të pasurive të paluajtshme. Indeksi i miliarderëve të Bloomberg thotë se vlera neto e Hui Ka Yan, kryetar i zhvilluesit të pasurive të paluajtshme China Evergrande, ka rënë me gati 93 për qind.

Hui dikur ishte personi i dytë më i pasur në Azi, por pasuria e tij ka rënë nga 42 miliardë dollarë në kulmin e saj në 2017 në rreth 3 miliardë dollarë. Kompania e tij Evergrande ka rreth 300 miliardë dollarë në total detyrime, gjë që e bën atë kompaninë më të debituar të pasurive të paluajtshme në botë.

Ky miliarder kinez ka përdorur pasurinë e tij personale për të mbështetur kompaninë e tij në krizë, duke shitur shtëpitë e tij dhe avionët privatë. Megjithatë, kjo nuk ishte e mjaftueshme dhe Evergrande ndaloi së paguari bonot e saj në dollarë amerikanë në dhjetor 2021 pas muajsh përpjekjesh për të mbledhur para për të shlyer kreditorët, furnitorët dhe investitorët, shkruan CNN.

Vitin e kaluar, kompania nuk arriti të përmbushë planin e saj paraprak të ristrukturimit të borxhit, duke çuar në shqetësime të mëtejshme për të ardhmen e saj. Evergrande është një kompani e madhe me rreth 200,000 punonjës.

Analistët kanë kohë që shqetësohen se kolapsi i Evergrande mund të rrisë rreziqet për tregun e pasurive të paluajtshme të Kinës dhe të dëmtojë pronarët e shtëpive dhe sistemin më të gjerë financiar, pasi pasuritë e paluajtshme dhe industritë e lidhura me to përbëjnë deri në 30 për qind të PBB-së së Kinës.

Megjithatë, Hui nuk është i vetmi person që është përballur me një humbje të madhe të pasurisë kohët e fundit. Bloomberg raportoi muajin e kaluar se Elon Musk, CEO i Tesla, SpaceX dhe Twitter, u bë personi i parë që humbi 200 miliardë dollarë pasuri./tesheshi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit