11.1 C
Pristina
Friday, May 24, 2024

Kush është cinik?

Më të lexuarat

CINIK I m.

hist., filoz. Pasues i cinizmit, ithtar i cinizmit në Greqinë e vjetër.
Njeri që përbuz e tall normat e moralit të shoqërisë, njeri cinik.

CINIK II mb.

Që mban qëndrim përbuzës e tallës kundrejt normave të moralit dhe kundrejt çdo gjëje që është pranuar e që nderohet nga të tjerët; që shpreh cinizëm, mospërfillës, përbuzës, i vrazhdë e i pacipë. Njeri cinik. Qëndrim cinik. Buzëqeshje cinike. Fjalë cinike. Ton cinik. Politikë cinike.

Artikulli paraprak
Artikulli tjetër
- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit