25.1 C
Pristina
Saturday, June 15, 2024

Kur, si dhe pse u kërcënua prokurorja e Hagës nga ish-kreu i Mossad-it

Më të lexuarat

Presioni ndaj Fatou Bensoudas që të hiqte dorë nga hetimi për krime lufte

Ish-kreu i Mossad-it ka kërcënuar kryeprokurorin e Gjykatës Ndërkombëtare Kriminale (ICC) që të përpiqet të bëjë që hetimi për krimet e luftës të pushohet në vitin 2021, raportojnë mediat.

Yossi Cohen, ish-kreu i agjencisë së inteligjencës së jashtme izraelite Mossad, kërcënoi ish-prokuroren e ICC-së Fatoua Bensouda gjatë një sërë takimesh sekrete, raportoi të martën gazeta The Guardian.

Raporti pajtohet me të tjerët, të cilët sugjerojnë se Izraeli dhe aleatët e tij kryesorë perëndimorë janë përpjekur të bëjnë presion ndaj organeve gjyqësore ndërkombëtare.

Kontakti i fshehtë i Cohen me presionin ndaj Bensoud ndodhi në vitet para vendimit të saj për të hapur një hetim zyrtar për krimet e dyshuara të luftës dhe krimet kundër njerëzimit në territoret e pushtuara palestineze, sipas raportit, i cili citoi burime të shumta anonime.

Javën e kaluar, pasardhësi i Bensouda-s, Karim Khan, aplikoi për një urdhër arresti për kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu, bazuar në atë hetim të nisur në 2021.

Khan njoftoi se zyra e tij ka “baza të arsyeshme” për të besuar se kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu dhe ministri i Mbrojtjes Yoav Gallant mbajnë “përgjegjësi penale” për “krimet e luftës dhe krimet kundër njerëzimit”.

Një person i njohur me aktivitetet e Cohen tha se ai përdori “taktika të neveritshme” kundër Bensoudas në një përpjekje të pasuksesshme për ta frikësuar dhe ndikuar atë.

Sipas historive që ai ndau me zyrtarët e ICC-së, dyshohet se i tha asaj: “Ti duhet të na ndihmosh dhe të na lejosh të kujdesemi për ty. Ju nuk dëshironi të përfshiheni në gjëra që mund të rrezikojnë sigurinë tuaj ose sigurinë e familjes suaj.”

Izraeli nuk është anëtar i ICC dhe nuk e njeh juridiksionin e tij.

Izraeli është përballur gjithashtu me akuza për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (ICJ), gjykata më e lartë e Kombeve të Bashkuara, e cila, ashtu si GJNP, ka selinë në Hagë.

Presioni izraelit dhe amerikan ndaj gjyqtarëve

Ekspertët besojnë se aktakuzat e ICC-së minojnë më tej legjitimitetin e luftës së Izraelit ndaj Gazës dhe ndërlikojnë marrëdhëniet e tij të mira me aleatët e tij evropianë, të cilët janë anëtarë të Statutit të Romës.

Por SHBA, aleati kryesor i Izraelit, besohet se po mbron qeverinë izraelite nga pasojat e shkeljeve të ligjit ndërkombëtar.

Presidenti Biden e quajti lëvizjen e Khan kundër zyrtarëve izraelitë si “të egër”. Sekretari i Shtetit Antony Blinken sugjeroi se Shtëpia e Bardhë do të ishte e gatshme të punonte me anëtarët e Kongresit për të ndëshkuar gjykatën.

Disa ligjvënës amerikanë i kërkuan gjithashtu Uashingtonit të vendosë sanksione kundër ICC-së pasi prokurori kërkoi urdhër-arrest.

Palestinezët kanë frikë se Izraeli dhe SHBA-ja do të bëjnë presion ndaj gjykatësve të GJNP-së për të hedhur poshtë pretendimet e Khan. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit