17.8 C
Pristina
Saturday, September 18, 2021

Kuçi mund të bëhet kryenegociator

Më të lexuarat

Hajredin Kuçi mund ta zëvendësoi Edita Tahirin në postin e kryenegociatorit. Vetë Kuçi ka deklaruar se për momentin ai nuk ka hyyrë në kalkulime të tilla, shkruan në numr e sotëm “Tribuna Shqiptare”.

Në këtë rats anlistët politik kanë vlerësuar dorëheqjen e kuqit, duke thënë se veprimi i tij tregon se ai di të vendos disa “vija të kuqe”

Analisti Ardian Arifaj vlerëson se për të udhëhequr negociata me veriun duhet një profil politikan si i Kuçit.

Sipas tij, emërimi i Kuçit në pozitën e kryenegociatorit nuk do të bëhej për të rehabilituar atë.

Kuçi ditën e djeshme ka dhënë dorëheqje nga pozita e zëvendëskryeministrit dhe Ministri të Drejtësisë, pasi që Kuvendi Miratoi Kodin Penal bashkë me nenin 37 dhe 38, të cilat, sipas drejtuesve të asociacioneve të gazetarëve, cenojnë lirinë e shprehjes.

Kuqi kishte premtuar që nëse kalojnë këto dy nene, ai do të jepte dorëheqje, premtim që e mbajti.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit