26.7 C
Pristina
Friday, September 17, 2021

Kazakistan: Hapet xhamia më e madhe në Azinë qendrore

Më të lexuarat

Xhamia më e madhe në Azinë Qendrore është hapur në Kazakistan.

Xhamia përfshin një sipërfaqe prej 17.500 m2, me një kupolë 51 metra si dhe tetë kupola më të vogla.
Rreth 70% e popullsisë 16 milionëshe ne vend i përket besimit Islam.
Feja islame iu paraqit Kazakistanit në shekullin e nëntë nga tregtarët Arab.
Kazakistani fitoi pavarësinë nga Rusia në fillim të viteve të 90-ta dhe që nga atëherë drejtohet nga lideri komunist Nursultan Nazarbajev. /mesazhi/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit