4.1 C
Pristina
E diel, 9 Maj, 2021

Izraeli “do të bëjë gjithçka” që Irani të mos ketë armë bërthamore

Më të lexuarat

Ministri i Jashtëm i Izraelit, Gabi Ashkenazi, tha se vendi i tij do të bëjë “gjithçka që duhet” për të siguruar që Irani të mos ketë armë bërthamore.

Komentet ai i bëri pas një samiti të mbajtur në Qipro, me homologët e tij grekë dhe qipriotë dhe një përfaqësues të lartë nga Emiratet e Bashkuara Arabe.

“Ne diskutuam sfidat që Irani dhe Hezbollahu dhe ekstremistët e tjerë paraqesin për stabilitetin e Lindjes së Mesme dhe paqen rajonale. Do të bëjmë gjithçka që duhet për të parandaluar këtë dhe patjetër, për të parandaluar që ky regjim të ketë armë bërthamore”, tha Ashkenazi.

Të premten, Irani tha se ka filluar me pasurimin e uraniumit deri në 60 për qind pastërti. Ky është niveli më i lartë deri më tash. Për të prodhuar bombë bërthamore, pasurimi i uraniumit duhet të jetë 90 për qind.

Njoftimi u bë disa ditë pas një incidenti në uzinën bërthamore Natanz të Iranit.

Që kur ndodhi incidenti në Natanz, Irani ka thënë se ai është një akt i “terrorizmit bërthamor”, duke potencuar se sulmi kishte për qëllim që të pengojë zhvillimin e negociatave indirekte mes Uashingtonit dhe Teheranit.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit