7.5 C
Pristina
Saturday, March 2, 2024

Imazhet satelitore të një qyteti të vogël në Siri tregojnë shkallën e shkatërrimit të shkaktuar nga tërmeti i javës së kaluar

Më të lexuarat

Imazhet satelitore të një qyteti të vogël në Sirinë veriperëndimore thuhet se tregojnë shkallën e shkatërrimit të shkaktuar nga tërmeti i javës së kaluar.

Kreu i grupit të Helmetave të Bardha, i cili ka udhëhequr përpjekjet e shpëtimit në rajonin e kontrolluar nga opozita, e përshkroi situatën në Jidayris si katastrofike, me “skena të tmerrshme” dhe “shkatërrim kudo”, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Rreth 200 ndërtesa u shkatërruan plotësisht nga tërmeti me magnitudë 7.8 që goditi afër Turqinë jugore më 6 shkurt.

Helmetat thonë se 517 trupa janë nxjerrë nga rrënojat atje, megjithëse 813 të mbijetuar të tjerë të lënduar janë gjetur të gjallë.

Vdekjet përfaqësojnë pothuajse një të katërtën e totalit të raportuar në të gjithë rajonin, ku 90% e popullsisë 4.6 milionëshe kishin nevojë për ndihmë humanitare edhe para katastrofës natyrore.

Jidayris ka qenë gjithashtu skena e disa shpëtimeve të jashtëzakonshme të kryera nga Helmetat e Bardha dhe banorët e qytetit.

Megjithatë, Helmetat e Bardha janë ankuar se operacionet e tyre janë penguar nga dështimi i OKB-së dhe komunitetit ndërkombëtar për të ofruar çdo makineri të rëndë ose pajisje të tjera të specializuara që ata kërkuan.

Shefi i grupit, Raed al-Salah, paralajmëroi gjithashtu të martën se kërkimi për të mbijetuar në veri-perëndim ishte gati të mbyllej.

Perspektiva është e ngjashme në zonat e kontrolluara nga qeveria, ku ministria e shëndetësisë ka raportuar 1,414 vdekje.

OKB-ja ka thënë se 7,400 ndërtesa janë shkatërruar plotësisht ose pjesërisht në të gjithë Sirinë dhe se gjithsej 8.8 milionë njerëz janë prekur nga tërmeti.

Tërmeti goditi pasi nevojat humanitare ishin në nivelin më të lartë që nga fillimi i luftës civile në vend gati 12 vjet më parë.

Ai ndodhi gjithashtu gjatë periudhës më të ftohtë të vitit dhe në mes të një shpërthimi kolere. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit