14.5 C
Pristina
Saturday, April 13, 2024

Dramë në qiellin mbi Alaskë: amerikanët, “luftë” me rusët

Më të lexuarat

Përplasja me bombarduesit strategjikë Tu-95MS dhe avionët luftarakë Su-35

Avionët luftarakë nga Komanda e Përbashkët Ajrore SHBA-Kanada (NORAD) u përplasën të hënën për të kapur bombarduesit strategjikë rusë Tu-95MS dhe avionët luftarakë Su-35, tha NORAD.

Njësia rajonale e NORAD në Alaskë ka zbuluar, gjurmuar, identifikuar dhe kapur katër avionë rusë që hyjnë dhe manovrojnë në zonën ajrore identifikuese të Alaskës”, tha NORAD në Twitter.

Sipas deklaratës së NORAD-it, avionët rusë kanë mbetur në hapësirën ajrore ndërkombëtare dhe nuk kanë cenuar sovranitetin amerikan apo kanadez.

Sovraniteti nuk u cenua

“Aktivitetet ruse zhvillohen rregullisht në atë zonë dhe nuk konsiderohen si kërcënim, as aktiviteti i tyre nuk është provokues”, theksoi shërbimi i shtypit NORAD.

NORAD thekson se ky aktivitet ajror rus nuk lidhet në asnjë mënyrë me operacionet e fundit nga NORAD dhe Komanda Veriore e SHBA-së në lidhje me objektet (balona dhe objekte të paidentifikuara) mbi Amerikën e Veriut në dy javët e fundit.

Më herët, Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi se dy avionë Tu-95MS fluturuan mbi ujërat neutrale të Detit Bering dhe se misioni zgjati shtatë orë. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit