5.4 C
Pristina
Thursday, March 23, 2023

Humbjet miliardëshe të Britanisë së Madhe për shkak të Brexit

Më të lexuarat

Treguesit pas një studimt të Bankës së Anglisë mbi pasojat te “delja e ndarë nga tufa”

Mbretëria e Bashkuar ka pësuar një humbje prej 29 miliardë funtesh (32.8 miliardë euro) në investimet e biznesit që nga referendumi i Brexit në 2016, ose 1,000 £ (1,130 euro) për familje, tregon një studim i Bankës së Anglisë.

Jonathan Haskel, anëtar i jashtëm i komitetit nëntë anëtarësh të politikës monetare të Bankës së Anglisë, i cili përcakton normat e interesit në Britaninë e Madhe, tha se investimet në sektorin privat u “ndaluan” pas vendimit për t’u larguar nga Bashkimi Evropian, raporton The Guardian

Ai tha se menjëherë pas votimit, Mbretëria e Bashkuar filloi të binte prapa trendit të gjashtë viteve të mëparshme dhe “vuajti shumë më tepër” në krahasim me ekonomitë e tjera të mëdha të industrializuara, duke hapur një hendek produktiviteti që ka lënë plagë të qëndrueshme.

Dëme të pariparueshme për ekonominë

Studimi i Haskell dhe ekipi i tij ka të ngjarë të ushqejë shqetësimet se votimi i Brexit dhe strategjia e miratuar nga ish-kryeministri Boris Johnson për t’u larguar nga tregu i vetëm i BE-së dhe bashkimi doganor kanë shkaktuar dëme të pariparueshme në ekonominë e Mbretërisë së Bashkuar.

Një samit sekret ndërpartiak javën e kaluar, i cili mblodhi së bashku anëtarët kryesorë të kabinetit në largim, diskutoi vështirësitë e Britanisë që nga largimi nga BE dhe çfarë mund të bëhet për të përmirësuar situatën.

Shumica e studimeve që shikojnë humbjen e të ardhurave kombëtare të Mbretërisë së Bashkuar ose produktit të brendshëm bruto (GDP) janë fokusuar në tregti. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit