25.1 C
Pristina
Saturday, June 15, 2024

Haaretz: Ajo që synojnë fshehurazi Netanyahu dhe gjeneralët e tij

Më të lexuarat

Kryeministri izraelit, gati të shqyrtojë opsionin e përfundimit të luftës, por…

Gazeta izraelite Haaretz botoi një analizë politike të kolumnistit Anshel Pfeffer, në të cilën thuhet se kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu dhe gjeneralët e ushtrisë izraelite “duan në fshehtësi t’i japin fund luftës” në Rripin e Gazës.

Autori thekson se Netanyahu gjithmonë dëshiron të ketë sa më shumë opsione të jetë e mundur dhe arrin në përfundimin se ai ka nevojë për një opsion për t’i dhënë fund luftës. Ai beson se motivet e Netanyahut për ndalimin e luftimeve ndryshojnë nga ato të gjeneralëve të tij.

Kryeministri izraelit aktualisht është gati të shqyrtojë opsionin e përfundimit të luftës, megjithëse – për arsye të dukshme politike – ai nuk mund ta thotë këtë.

E njëjta gjë vlen edhe për dy anëtarët e Kabinetit të Luftës, Benny Gantz dhe Gadi Eisenkot, të cilët thonë publikisht se lufta duhet të vazhdojë pas një pushimi të shkurtër për shkak të marrëveshjes së pengjeve.

Sipas Pfeffer, shefi i Shtabit të Përgjithshëm Herzi Halevy ndan të njëjtin pozicion me Gantz dhe Eisenkot, të cilin ai ua tregoi familjeve të pengjeve që takoi dy javë më parë. Ai tha se ushtria kishte “arritur 80 për qind të objektivave të saj në Gaza” dhe 20 për qind e mbetur mund të presë.

Ashtu si Netanyahu, tre liderët nuk mund të thonë se si duan të përfundojë lufta në Gaza, por ata po kërkojnë një mënyrë për t’i dhënë fund.

Autori përmendi arsyet që i shtyjnë këta liderë izraelitë të kërkojnë një mënyrë për t’i dhënë fund luftës në Gaza, dhe ndryshe nga Netanyahu, ata kanë më pak arsye personale dhe politike.

Lufta e zgjatur kundër Hamasit

Sipas gazetës, tre zyrtarët e kuptojnë se çdo fushatë realiste për të zhdukur kontrollin e Hamasit në Gaza do të zgjasë me vite dhe mund të ndërmerret vetëm pasi forcat e sigurisë të Autoritetit Palestinez të jenë në gjendje të fillojnë të marrin kontrollin e zonës.

Diçka e tillë kërkon kohë dhe një qeveri të re në Izrael. Ministrat Itamar Ben-Gvir dhe Bezalel Smotrich po bëjnë gjithçka në fuqinë e tyre për të parandaluar që kjo të ndodhë për sa kohë që ata janë ministra.

Gantz, Eisenkot dhe Halevy janë gjithashtu të shqetësuar për lodhjen nga lufta dhe lodhjen e shoqërisë izraelite dhe nevojën për të rinovuar njësitë e rregullta dhe rezervë në ushtrinë izraelite.

Përveç luftës në Gaza, ata janë gjithnjë e më të shqetësuar se situata në kufirin verior dhe konflikti i kufizuar me Hezbollahun mund të dalë jashtë kontrollit.

Prandaj, është e nevojshme t’i jepet fund konfliktit në Rripin e Gazës dhe të zgjidhet problemi me Hezbollahun, përmes një operacioni të madh ushtarak ose arritjes së një zgjidhjeje politike me mjete diplomatike.

Gjëja më e rëndësishme nga të gjitha, sipas autorit të analizës, është se ata e dinë se gjasat që të burgosurit e mbajtur nga rezistenca në Gaza të kthehen të gjallë me kalimin e kohës dhe vazhdimin e luftës janë duke u zvogëluar.

Edhe pse autori theksoi se armëpushimi nuk do të thotë një periudhë e zgjatur paqeje në Gaza, ai beson se raundi tjetër i konfliktit me Hamasin është i pashmangshëm, por mund të jetë më i kufizuar dhe nuk duhet të ndodhë menjëherë. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit