26.8 C
Pristina
Wednesday, July 24, 2024

Forcat izraelite plagosën një palestinez dhe arrestuan disa të tjerë në Bregun Perëndimor

Më të lexuarat

Forcat izraelite plagosën një palestinez dhe arrestuan disa persona gjatë bastisjes në kampet në qytetet e pushtuara të Bregut Perëndimor, Nablus dhe Tulkarim

Forcat izraelite plagosën një palestinez dhe arrestuan disa persona gjatë bastisjes në kampet në qytetet e pushtuara të Bregut Perëndimor, Nablus dhe Tulkarim, transmeton Anadolu.

Në një deklaratë me shkrim nga Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze thuhet se ushtarët izraelitë përdorën gaz lotsjellës dhe plumba gome në bastisjen në kampin e refugjatëve të ushtarëve në Nablus dhe në rajonin Al-Jabal al-Shimali.

Në bastisje, një person ka mbetur i plagosur nga një plumb dhe 44 persona janë prekur nga gazi.

Sipas radios shtetërore palestineze, gjatë bastisjes së forcave izraelite në kampin e refugjatëve të ushtarëve ata bënë disa kërkime në shtëpinë e palestinezit Hasan al-Kattani, i cili u vra në bastisjen e 4 majit.

Gjithashtu thuhet se ushtria izraelite po planifikon të prishë shtëpinë që i përket Abdulfettah Harusha-s, i cili u akuzua për hapjen e zjarrit ndaj objektivave izraelitë dhe i cili u vra më 7 mars.

– Shkatërruan shtëpitë

Në lajmin e radios thuhet se më shumë se 50 automjete ushtarake rrethuan kampin Nur Shams në Tulkarim dhe filluan të bastisnin lagjet dhe shtëpitë atje pasi mbyllën hyrjet.

Thuhet se ushtarët izraelitë, të cilët shkatërruan disa shtëpi, rrënuan muret dhe i bënë të papërdorshme sendet e tyre dhe arrestuan 3 të rinj palestinezë.

Në një deklaratë me shkrim nga krahu ushtarak i Lëvizjes Xhihadi Islamik thuhet se ushtarët izraelitë tentuan të vrisnin disa prej anëtarëve të tyre në kampin Nur Shams, por dështuan.

– Ushtria izraelite: Një ushtar u plagos

Në një deklaratë me shkrim nga ushtria izraelite, bëhet e ditur se ushtria, Agjencia e Inteligjencës së Brendshme Shin-Bet (Shabak) dhe Rojet Kufitare kanë kryer një “operacion të përbashkët” kundër kampit Nur Shams në orët e vona të natës.

Raportohet se një ushtar izraelit u plagos në operacion.

Ushtria izraelite njoftoi se 5 palestinezë u arrestuan në pjesë të ndryshme të Bregut Perëndimor.

 Thirrja e MPJ-së palestineze drejtuar komunitetit ndërkombëtar për një “vizitë në Palestinë”

Në deklaratën e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Palestinës i bëhet thirrje bashkësisë ndërkombëtare, përfshirë Këshillin e Sigurimit të OKB-së, të vizitojnë territoret e pushtuara palestineze “për të dëshmuar praktikat e vuajtura nga palestinezët, vendbanimet hebreje, persekutimin dhe regjimin e aparteidit”.

Forcat izraelite, të cilat bastisin shpesh shtëpitë në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe Kudsin Lindor, arrestojnë palestinezë me akuza të ndryshme.

Herë pas here ndodhin përplasje mes ushtarëve dhe banorëve palestinezë, të cilët reagojnë ndaj bastisjes së ushtrisë izraelite.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit