26.8 C
Pristina
Wednesday, July 24, 2024

Japonia planifikon të transmetojë energjinë diellore nga hapësira në Tokë

Më të lexuarat

Japonia dhe agjencia e saj hapësinore e quajtur JAXA janë përpjekur për dekada të tëra për të mundësuar transmetimin e energjisë diellore prej hapësirës dhe tani është vendosur një afat, që është viti 2025.

Në vitin 2015, shkencëtarët e JAXA bënë një zbulim të madh kur transmetuan 1.8 kW energji në një distancë prej 50 metrash nga një marrës me valë. Kaq energji është e mjaftueshme për të fuqizuar një kazan elektrik dhe tani japonezët janë gati ta sjellin këtë teknologji “më afër” realitetit.

Një partneritet japonez publik-privat synon të transmetojë energjinë diellore nga hapësira deri në vitin 2025. Projekti drejtohet nga Naoki Shinohara, profesor nga Universiteti i Kiotos, i cili ka punuar në energjinë diellore nga hapësira që nga viti 2009, dhe plani është të lëshojë një seri satelitësh të vegjël në orbitë. Ata satelitë do të përpiqen të transmetojnë energjinë diellore që ata mbledhin në stacionet marrëse tokësore qindra kilometra larg.

Përdorimi i paneleve diellore orbitale dhe mikrovalëve për të dërguar energji në Tokë u propozua për herë të parë në vitin 1968. Që atëherë, disa vende, duke përfshirë Kinën dhe SHBA-në, kanë investuar kohë dhe para për ta bërë këtë ide realitet.

Teknologjia është shumë tërheqëse sepse “fushat” diellore orbitale përfaqësojnë një furnizim potencialisht të pakufishëm të energjisë së rinovueshme. Në hapësirë, panelet diellore mund të mbledhin energji pavarësisht nga koha e ditës, dhe përdorimi i mikrovalëve për të transmetuar energjinë që prodhojnë eliminon problemin e reve.

Megjithatë, edhe nëse Japonia vendos me sukses një grup grupesh diellore në orbita, teknologjia do të ishte akoma më afër fantashkencës sesa realitetit. Arsyeja është fakti se prodhimi i një grupi të aftë për të prodhuar 1 gigavat fuqi, pra si një reaktor bërthamor, do të kushtonte rreth 7 miliardë dollarë duke përdorur teknologjitë e disponueshme aktualisht. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit