15.5 C
Pristina
Friday, May 24, 2024

Fluturimi i parë publik në botë i makinës fluturuese kineze testohet në Dubai

Më të lexuarat

Fluturimi i parë publik në botë i makinës fluturuese eVTOL (ngritje dhe ulje vertikale elektrike) X2 me dy vende, u ngrit në Dubai.

Pas nisjes nga Dubai Marina, makina fluturuese X2 përfundoi fluturimin e saj testues 90-minutësh, duke shënuar një epokë fluturimesh me distanca të shkurtra dhe zgjidhje inteligjente të lëvizshmërisë.

Dhoma Ndërkombëtare e Dubait, një nga tre dhomat që operojnë nën Dhomat e Dubait, priti fluturimin testues, të projektuar nga prodhuesi kinez i automjeteve elektrike XPeng,

Makina fluturuese eVTOL X2 me dy vende është e pajisur me një sistem inteligjent kontrolli fluturimi dhe aftësi fluturimi autonome, dhe është zhvilluar nga filiali i XPENG AEROHT. X2 lëshon zero dioksid karboni dhe është projektuar me aftësitë në lartësi të ulët, me një shpejtësi maksimale fluturimi prej 130 kilometrash në orë.

Aktiviteti u ndoq nga Li Xuhang, Konsull i Përgjithshëm i Kinës në Dubai; Hassan Al Hashemi, ushtrues detyre i presidentit dhe themelues i Dubai Chambers, dr. Brian Gu, nënkryetar dhe president i XPeng, Mohammad Al Kamali, zëvendës themelues, Dubai Industries and Exports dhe zyrtarë të tjerë qeveritarë dhe anëtarë të komunitetit të biznesit.

Dubai ka qenë në pararojë të prezantimit të iniciativave të mbështetura nga teknologjia për të inkurajuar përdorimin e transportit autonom. Strategjia e transportit vetëdrejtues të Emirateve synon të shndërrojë 25 për qind të udhëtimeve totale të lëvizshmërisë në udhëtime pa shofer deri në vitin 2030.

Një program i ri për të mundësuar transportin me dron në Dubai është nisur, për të eksploruar përdorimin e dronëve në disa sektorë, duke përfshirë shëndetin, sigurinë, transportin dhe ushqimin./Motilokal

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit