4.6 C
Pristina
Tuesday, March 28, 2023

Familja shqiptare i mbijeton një “sulmi” të rendit liberal

Më të lexuarat

Ajo pjesë e shoqërisë që është pro familjes tradicionale, edhe të natyrshme gjithashtu, ndihet e lehtësuar nga fakti se qeveria është tërhequr nga dy projektligje që tentonin ndryshime në Kodin e Familjes, lidhur me disa procedura birësimi.

Pas tyre, qëllimi ishte zhbërja e prindërimit mashkull – femër, burrë – grua, nënë – baba, për t’u dhënë mundësi LGBT-ve që të dhe ata të kenë fëmijë, sigurisht të birësuar, pra familje.

Por siç thuhet në një shkresë të Kuvendit të Shqipërisë drejtuar Forumit Musliman Shqiptar, qeveria është tërhequr nga kjo inisiativë. Ky forum, por dhe zëra të tjerë nga komunitetet e tjera fetare, ishin ndër aktorët më aktive kundër kësaj nisme. /tesheshi.com/

Artikulli paraprak
Artikulli tjetër
- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit