26.2 C
Pristina
Friday, July 12, 2024

Erdogan, mesazhe të forta diplomatike me të kaluarën selxhuke

Më të lexuarat

Duke pritur një rival në Ankara, presidenti turk i kujton BE-së nevojën e paevitueshme për Turqinë

“Ne po përpiqemi të rrisim miqtë tanë, nuk ka derë që dialogu dhe negociatat nuk mund të hapen, për t’i dhënë një shans diplomacisë”, tha së fundi presidenti turk.

“Ne po mundohemi të rrisim miqtë tanë. Ne nuk kemi asnjë problem që nuk mund t’i zgjidhim me vendet e rajonit tonë”, tha Erdogan pas mbledhjes më të fundit të kabinetit në Ankara, referuar vizitës së pritshme në Turqi të kryeministrit grek Kyiakos Mitsotakis.

Erdogan bëri një paralele me selxhukët, themeluesit e Perandorisë Osmane, kur tha se “ne po zhvillojmë marrëdhëniet tona me Lindjen dhe Perëndimin”, ndërsa nuk mungoi t’i dërgojë një mesazh Brukselit për perspektivën evropiane të vendin e tij.

“Ne po mundohemi të rrisim miqtë tanë. Nuk kemi asnjë problem që nuk mund ta zgjidhim me vendet e rajonit tonë. Ne besojmë se nuk ka derë që dialogu dhe negociatat nuk mund të hapen. Mjafton të afrohemi me qëllime të mira dhe t’i japim një shans diplomacisë. Vazhdimi me siguri do të vijë me pak përpjekje dhe pak sakrifica. Nesër do të presim në vendin tonë vëllanë tim, emirin e Kuvajtit Sheikh Sabah. Javën e ardhshme, të hënën, kryeministri i Greqisë z. Mitsotakis do të vijë në Ankara në kuadër të një vizite zyrtare. Ashtu si shqiponja dykrenore e selxhukëve, ne do të kërkojmë rrugën për të zhvilluar marrëdhëniet tona me Lindjen dhe Perëndimin në bazë të interesave tona të përbashkëta”.

Në lidhje me marrëdhëniet euro-turke, Erdogan tha: “Turqia është e gatshme të përmirësojë marrëdhëniet e saj me Bashkimin Evropian dhe shtetet anëtare të saj. Bashkimi Evropian duhet së pari të shkundë verbërinë e tij strategjike dhe të ndalojë përjashtimin e Turqisë. Turqia është e vetmja rrugëdalje nga tërheqja e luftës në të cilën Evropa është bllokuar për shkak të rivalitetit midis fuqive në Lindje dhe Perëndim të Evropës. Sa më shpejt që liderët evropianë ta shohin dhe ta pranojnë këtë realitet, aq më mirë do të jetë për ta”.

Mesazhi i Athinës

Duke folur së fundmi për marrëdhëniet Greqi-Turqi dhe udhëtimin e tij të pritshëm në shtetin fqinj, kryeministri grek dërgoi mesazhin se “qasjet zbatohen dhe se nuk lejohen iluzionet”.

“Pavarësisht qetësisë që tani mbizotëron në Egje, nuk duhet harruar se edhe fqinjët nga Lindja po përshpejtojnë programin e tyre të armatimit. Prandaj imponohen qasje, por në asnjë rrethanë nuk lejohen iluzionet dhe të gjithë duhet të jemi vigjilentë por asnjëherë naivë, duke qëndruar të fiksuar në busullën që tregon të drejtën ndërkombëtare, paqen dhe bashkëpunimin”, tha Mitsotakis. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit