1.2 C
Pristina
E premte, 16 Prill, 2021

BOMBARDIME DHE PËRLESHJE TË DHUNSHME NË DAMASK DHE HALEP

Më të lexuarat

Përleshje të dhunshme shpërthyen të enjten mes ushtarëve dhe rebelëve në lokalitetin Daraja pranë Damaskut, ku një nënë dhe katër fëmijët e saj humbën jetën, ndërsa qyteti i Halepit u bombardua rëndë, bënë të ditur burime zyrtare siriane.

Sipas një bilanci paraprak nga Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut (OSDH), të paktën 72 persona humbën jetën sot nga aktet e dhunës në të gjithë Sirinë, ku 19 trupa të pajetë u zbuluan në Madamijat al-Cham, pranë Damaskut dhe në Kafar Suse, një lagje e kryeqytetit.

“Qyteti Daraja, 7 kilometra në jug të Damaskut, u bombardua rëndë nga trupat e regjimit”, theksoi OSDH.

“Një nënë dhe katër fëmijët e saj u vranë nga bombardimet në Madamijat al-Cham”, shtoi organizata me seli në Britaninë e Madhe.

“Përleshje të dhunshme shpërthyen në Daraja, Hajar el-Asuad, në jug të Damaskut duke shkaktuar 10 të vdekur”, sipas të njëjtit burim.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit