12.8 C
Pristina
Saturday, April 20, 2024


Beteja me Izraelin në Hagë: ç’u kërkua nga Afrika e Jugut para GJND-së

Më të lexuarat

Gjykata pritet të dëgjojë nga 52 vende mbi pushtimim të territoreve palestineze

Afrika e Jugut i tha Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë (ICJ) në Hagë se Izraeli është përgjegjës për aparteidin mbi palestinezët dhe se pushtimi i tij është “në thelb dhe thelbësisht i paligjshëm”.

Përfaqësuesit e Afrikës së Jugut hapën ditën e dytë të seancave dëgjimore përpara GJND-së të martën dhe folën për kërkesën e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara për një opinion këshillimor jo të detyrueshëm mbi ligjshmërinë e politikës së Izraelit në territoret e pushtuara palestineze.

“Ne si afrikano-jugorë shohim, dëgjojmë dhe ndiejmë në thelbin tonë politikat dhe praktikat diskriminuese çnjerëzore të regjimit izraelit si një formë edhe më ekstreme e aparteidit të institucionalizuar kundër njerëzve me ngjyrë…”, tha Vusimuzi Madonsela, ambasadori i Afrikës së Jugut në Holandë ku ndodhet GJND-ja.

“Është e qartë se pushtimi i paligjshëm i Izraelit kryhet edhe nga krimi i aparteidit. Nuk ndryshon nga kolonializmi i kolonëve. Aparteidi izraelit duhet të marrë fund”, tha Madonsela.

Ai shtoi se Afrika e Jugut ka një “detyrim të veçantë” të denoncojë aparteidin kudo që të ndodhë dhe të sigurojë që ai “të përfundojë menjëherë”.

Republika e Afrikës së Jugut, e cila ka një histori të gjatë në mbështetjen e palestinezëve dhe e ka krahasuar luftën palestineze me historinë e saj nën sistemin e aparteidit, ngriti një çështje të veçantë përpara GJND-së duke akuzuar Izraelin për “gjenocid” në bombardimet e Gazës.

Më shumë se 50 vende do të paraqesin argumentet e tyre para GJND-së mbi implikimet ligjore të pushtimit izraelit.

Të martën, përfaqësuesit e Algjerisë, Arabisë Saudite, Holandës, Bangladeshit, Belgjikës, Belizes, Bolivisë, Brazilit dhe Kilit paraqitën pikëpamjet e tyre.

Panelit prej 15 gjyqtarësh iu kërkua të rishikonte “pushtimin, vendbanimin dhe aneksimin e Izraelit, duke përfshirë masat që synojnë ndryshimin e përbërjes demografike, karakterit dhe statusit të Qytetit të Shenjtë të Jeruzalemit, dhe ligjet dhe masat diskriminuese”.

Izraeli kundërshton vendimet e gjykatës

Izraeli ka vazhduar të ndërtojë vendbanime të paligjshme në të gjithë Bregun Perëndimor të pushtuar, ku tani jetojnë më shumë se 500,000 kolonë hebrenj dhe tre milionë palestinezë.

Kolonët izraelitë u bënë gjithnjë e më të dhunshëm. Veprimet e tyre janë dënuar nga liderët botërorë, veçanërisht në muajt e fundit kur Izraeli sulmon Gazën.

Përfaqësuesi i Afrikës së Jugut, Pieter Andreas Stemmet, i tha gjykatës se vendbanimet e zgjeruan “natyrën e përkohshme të okupimit në një situatë të përhershme, duke shkelur të drejtën palestineze për vetëvendosje”.

Të hënën, përfaqësuesit palestinezë i kërkuan gjykatës më të lartë të OKB-së që ta shpallë pushtimin të paligjshëm. Ata thanë se një opinion i tillë këshillues mund të kontribuojë në një zgjidhje me dy shtete [Palestinë dhe Izrael] dhe paqe të qëndrueshme.

Ministri i Jashtëm palestinez Riad Malki i kërkoi gjykatës në një fjalim emocional që t’i trajtojë fëmijët palestinezë si fëmijë, duke shtuar se “identiteti i grupit të cilit i përkasim nuk i pakëson të drejtat e njeriut për të cilat ne të gjithë kemi të drejtë”.

Izraeli refuzoi të marrë pjesë në seancat dëgjimore dhe tha në një deklaratë me shkrim se opinioni këshillues do të ishte i dëmshëm për arritjen e një marrëveshjeje me palestinezët, edhe pse kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu e ka hedhur poshtë vazhdimisht idenë e një shteti palestinez.

Të hënën, Netanyahu tha se Izraeli nuk e njeh legjitimitetin e seancave dëgjimore të GJND-së, duke e quajtur rastin “pjesë e një përpjekjeje palestineze për të diktuar rezultatet e një marrëveshjeje politike pa negociata”.

Ndërsa gjyqtarëve pritet t’u duhen rreth gjashtë muaj për të vendosur mbi çështjen, analisti politik Gideon Levy tha për Al Jazeera se “çështja e ICJ-së do të ketë pak ndikim në politikën izraelite, por se ajo varet shumë nga komuniteti ndërkombëtar”.

 “Pyetja e vetme është nëse bota do të jetë në gjendje të kalojë nga faji dhe dënimi në veprime,” tha ai. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit