34.2 C
Pristina
Friday, July 12, 2024

Banka Botërore: Ja ç’po ndodh botës në ekonimi

Më të lexuarat

I zgjedhuri i Biden-it: Çfarë na lë “pa gjumë” natën

Shumë vende janë ende duke u rikuperuar nga goditja e dyfishtë e pandemisë së koronavirusit dhe pasojat e pushtimit rus të Ukrainës, që goditi çmimet globale të karburanteve dhe mallrave.

Ndërkaq, ndryshimet klimatike godasin më së shumti disa nga vendet më të varfra, të cilat vështirë se mund t’i përballojnë, transmeton AFP.

Banga tha në takimin e ministrave të financave të G20 në Indi se ai ka frikë se mungesa e progresit mund të çojë në një hendek më të madh në ekonominë globale në dëm të më të varfërve në botë.

“Ndarja e veriut nga jugu”

“Ajo që më mban zgjuar natën është mosbesimi që po ndan në heshtje veriun dhe jugun global në një kohë kur ne duhet të bashkohemi,” tha ai në një takim dy-ditor të ministrave të financave dhe bankierëve qendrorë në Gandhinagar, shteti Gujarat.

“Frustrimi i Jugut Global është i kuptueshëm. Në shumë mënyra ata po paguajnë çmimin për prosperitetin tonë,” tha Banga, i lindur në Indi, një qytetar amerikan i natyralizuar që mori drejtimin e Bankës Botërore muajin e kaluar pasi u emërua nga Presidenti i SHBA Joe Biden.

“Ata janë të shqetësuar se burimet e premtuara do të devijohen për rindërtimin e Ukrainës, ata mendojnë se rregullat e energjisë nuk po zbatohen në mënyrë të barabartë, duke kufizuar ambiciet dhe ata janë të shqetësuar se kontrolli i varfërisë do të kapë një brez tjetër.”

Banka Botërore tha se po punonte për të rritur kapacitetin e saj financues – duke përfshirë rritjen e kapitalit hibrid nga aksionerët – për të nxitur rritjen dhe vendet e punës, por shtoi se ekonomia e ardhshme nuk mund të mbështetet në zgjerimin me koston e mjedisit.

“E vërteta e thjeshtë është: ne nuk mund të durojmë një periudhë tjetër rritjeje me emetime intensive,” tha Banga.

Zhbllokoni 200 miliardë dollarë

Ministrja indiane e financave Nirmala Sitharaman, kryesuese dhe mikpritëse e mbledhjes, hapi bisedimet të hënën, duke u kujtuar udhëheqësve përgjegjësinë e tyre “për të drejtuar ekonominë globale drejt rritjes së fortë, të qëndrueshme, të ekuilibruar dhe gjithëpërfshirëse”.

Shtetet e Bashkuara thonë se përpjekjet për reforma nga huadhënësit shumëpalësh si Banka Botërore dhe institucione të tjera rajonale mund të zhbllokojnë 200 miliardë dollarë gjatë dekadës së ardhshme.

Marrëveshjet e ristrukturimit të borxhit për vendet me të ardhura të ulëta janë fokusi i Grupit të 20 ekonomive kryesore, por zyrtarët thonë se është bërë pak përparim.

Kina, ekonomia e dytë më e madhe në botë dhe një huadhënës i madh për disa vende me të ardhura të ulëta në Azi dhe Afrikë, deri më tani i ka rezistuar çdo formule të vetme të ristrukturimit të borxhit, thanë zyrtarët.

Më shumë se gjysma e të gjitha vendeve me të ardhura të ulëta janë afër ose në krizë borxhi, dy herë më shumë se në vitin 2015, tha Sekretarja e Thesarit e SHBA, Janet Yellen.

Yellen tha të dielën se borxhi i Zambias ishte negociuar për një kohë të gjatë, por shtoi se ajo shpresonte se zgjidhja e borxhit për Ganën dhe Sri Lankën do të “finalizohej shpejt”. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit