21.3 C
Pristina
Saturday, July 13, 2024

Ari industrial, ambicia e madhe turke….

Më të lexuarat

Turqia synon të rrisë prodhimin e saj të elementeve të “tokës së rrallë” dhe të renditet ndër pesë prodhuesit kryesorë në botë, tha ministri turk i Energjisë dhe Burimeve Natyrore, Alparslan Bayraktar.

Ai vizitoi objektin e menaxhimit të “tokës së rrallë” në provincën qendrore të Eskişehirit.

Turqia zbuloi depozitën e dytë më të madhe në botë të elementeve të “tokës së rrallë” në Eskisehir në vitin 2022.

Bayraktar ka konfirmuar një depozitim prej rreth 690 milion ton xehe në vendin ku është ngritur faza e parë e uzinës pilot.

Bazuar në rezultatet paraprake, Bayraktar tha se do të ndërtohet një objekt industrial që fillimisht do të përpunojë 1200 ton xehe në vit dhe më vonë do të përpunojë 570 000 ton xehe dhe 10 000 ton okside të elementëve të rrallë.

Nëse ka sukses në këtë shkallë prodhimi, Bayraktar tha se Turqia do të ishte ndër pesë prodhuesit kryesorë në botë.

“Kjo do të na sjellë në një pikë shumë të rëndësishme në industrinë tonë, veçanërisht për automjetet tona elektrike, si dhe në teknologjitë e energjisë së rinovueshme, dhe ne do të bëhemi një furnizues i rëndësishëm për shumë vende në botë për t’iu qasur këtyre lëndëve të para dhe elementëve të tokës së rrallë”, tha ai.

Elementet e rralla të tokës, të njohur edhe si “ari industrial”, janë një grup prej 17 elementësh kimikë dhe janë një nga elementët e domosdoshëm të teknologjive të reja.

Kina furnizon mbi 61 për qind të elementëve të “tokës së rrallë” në botë dhe mban afërsisht dy të tretat e metaleve dhe mineraleve të rralla në botë, sipas Statista, një platformë gjermane për mbledhjen dhe vizualizimin e të dhënave në internet./tesheshi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit