11.6 C
Pristina
Friday, September 29, 2023

Analiza britanike: Nëse do sanksionohej nafta ruse…

Më të lexuarat

Sanksionet serioze ndaj eksporteve ruse të naftës dhe gazit nuk kanë gjasa, por nëse vendosen, Evropa do të humbasë shumë më tepër se Rusia, thonë ekspertët e kompanisë analitike britanike Vortex.

“Rreth 34 për qind e importeve të papërpunuara të Evropës në det të hapur vitin e kaluar erdhi nga Rusia dhe rafineritë në Itali, Holandë, Spanjë dhe Francë do të ishin më të rrezikuara nëse furnizimet me këtë energji do të ndërpriteshin”, thanë analistët e Vortex.

Sipas raportit të tyre, BE-ja “nuk e ka ulur varësinë e saj nga nafta bruto ruse në vitet e fundit”, dhe në rastin më të keq, do të ishte shumë më e vështirë për Evropën të rikuperonte vëllimet e naftës dhe nivelet e humbura për shkak të ndërprerjeve nga Rusia sesa për të gjetur blerës alternativë ose për të ulur eksportet e saj.

Në një skenar ekstrem, Evropa do të duhet të gjejë një rrugëdalje për të shmangur humbjen e rreth 2.4 milionë fuçive në ditë (mesatarja e vitit 2021) të naftës së papërpunuar ruse, thuhet në raport.

“Kjo duket si një detyrë e pamundur duke pasur parasysh situatën aktuale me inventarët e ulët globalisht të naftës bruto dhe besimin në rënie të prodhuesve të OPEC në Lindjen e Mesme në aftësinë për të rritur prodhimin,” shton raporti.

Shtohet se mungesa e naftës ruse në Evropë mund të përkeqësohet nga mungesa e karburantit dizel nga Federata Ruse.

“BE është importuesi më i madh i karburantit rus të naftës: në vitin 2021, BE-ja përbënte më shumë se 85 për qind të eksporteve totale ruse të asaj karburanti”, thuhet në raport.

“Tensionet gjeopolitike lidhur me konfliktin ukrainas mes Rusisë dhe konglomeratit jo shumë koherent amerikano-evropian po nxehen dhe fjala “sanksione” po përdoret gjithnjë e më shumë, por duke parë të dhënat, është e qartë se sanksione më të rëndësishme për eksportet e naftës dhe gazit rus nuk ka gjasa.” Nëse kjo do të ndodhte, Evropa do të humbiste shumë më tepër se Federata Ruse”, thanë ekspertët e Vortex. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit