14.4 C
Pristina
Monday, April 22, 2024

Al-Ula, qyteti historiko-kulturor i Arabisë Saudite

Më të lexuarat

Qyteti, shtëpia e shumë qytetërimeve, ku jeta e parë daton qindra mijëra vjet më parë, i është nënshtruar një procesi të gjerë restaurimi për të mirëpritur vizitorë nga e gjithë bota

Qyteti Al-Ula në veri të Arabisë Saudite spikat si një qendër kulturore e gjallë që nga kohërat e lashta, pasi ndodhet në Rrugën e Temjanit, një nga rrugët e rëndësishme tregtare historike si dhe rrugën e Haxhit për në Mekë, raporton Anadolu.

Qyteti Al-Ula ndodhet në një largësi prej rreth 1.000 kilometrash nga kryeqyteti Rijad ndërsa është i vendosur në një sipërfaqe prej 22.500 kilometrash katrorë, e shtruar me rrugë moderne të rrethuara nga shkretëtira. Qyteti, shtëpia e shumë qytetërimeve, ku jeta e parë daton qindra mijëra vjet më parë, i është nënshtruar një procesi të gjerë restaurimi për të mirëpritur vizitorë nga e gjithë bota.

Që Al-Ula të shndërrohet në një qendër tërheqëse duke kujdesur që të mos shkatërrohet struktura dhe natyra historike e qytetit gjatë këtij procesi, u ndërtuan rrugë, restorante, hotele dhe objekte dhe u realizuan projekte moderne infrastrukturore. Për të mos dëmtuar cilësinë historike të arkitekturës së qytetit, harmonia e stilit dhe ngjyrave të ndërtesave të reja me ndërtesat e vjetra tërheq vëmendjen e vizitorëve.

I stolisur me palma dhe bimë të ndryshme të shkretëtirës, ​​qyteti përdor një ngjyrë të verdhë që ngjason në shkretëtirë dhe tone të ndryshme të bezhës dhe kafesë në ndërtesat dhe strukturat.

– Historia e Al-Ula-s

Sipas të dhënave të Ministrisë saudite të Turizmit, gërmimet në rajon tregojnë se historia e qytetit daton nga epoka e vjetër e gurit, 200 mijë vjet më parë. Me studimet arkeologjike të kryera në qytet, u zbuluan varre dhe monumente antike që u përcaktuan se i përkasin epokës së bronzit (3.000-2.000 para erës sonë – p.e.s.).

Përveç zbulimit të ujërave nëntokësore dhe zhvillimit në bujqësi, qyteti Al-Ula ishte edhe pjesë e Mbretërisë Lihyan nga viti 600 p.e.s. deri në 4 p.e.s., duke luajtur rol të rëndësishëm në tregtinë e temjanit në Egjipt dhe rajonin e Mesopotamisë.

Më pas me qytetin Al-Ula sunduan romakët deri në fillim të viteve 300 pas rënies së Mbretërisë Nabataean, e cila u ngrit si kryeqyteti i Mbretërisë Arabe Nabataeane me qendër në Petra të Jordanisë. Me lindjen e Islamit dhe me humbjen e romakëve, Al-Ula ra sërish nën sundimin e arabëve pas shekullit të 6-të.

– Veprat historike në Al-Ula

I konsideruar i shenjtë gjatë periudhës Nabataeane, mali Islip ka një vend të rëndësishëm në historinë e qytetit. Në mes të malit Islip, në një tokë shkëmbore, ndodhet një vendkalim natyror ndërsa në të djathtë të tij është një sallë e gdhendur në shkëmb, e njohur si “Divan”.

Në këtë vend ka tavolina të gdhendura në shkëmbinj, të cilat mendohet se janë bërë për ngrënie për vizitorët. Mauzoleu Lihyan bin Kuza, i njohur edhe si “Kështjella e vetmuar” dhe “Pavijoni i Al-Farid” për shkak se nuk ka asnjë ndërtesë tjetër përreth, është ndërtuar në shekullin e parë, mahnit me arkitekturën e saj mahnitëse.

Varri monumental, i cili mbart gjurmët e kulturës Nabataeane, i bërë duke gdhendur një shkëmb të madh nga lart drejt poshtë, është gjithashtu vendi i parë në Arabinë Saudite që përfshihet në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Nga ana tjetër, “Varret e Luanëve” në Luginën Al-Ula tërheqin vëmendjen me 4 figura luanësh të gdhendura në pjesën e përparme të një mali. Varret, të cilat mendohet se janë ndërtuar për figura të rëndësishme, datojnë në periudhën e Mbretërisë Lihyan midis viteve 8-5 p.e.s.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit