18.7 C
Pristina
Tuesday, April 16, 2024

Zemra e BE-së vonon mbylljen e dy reaktorëve bërthamorë me 10 vjet

Më të lexuarat

Efektet e luftës në çështjen delikate të energjisë

Belgjika do të shtyjë për 10 vjet mbylljen e dy reaktorëve bërthamorë, tha kryeministri Alexander De Croo.

Duke anuluar një vendim të mëparshëm për të braktisur energjinë bërthamore në vitin 2025, Belgjika është midis disa vendeve të tjera të Bashkimit Evropian që kanë vonuar planet për të hequr gradualisht energjinë bërthamore për shkak të problemeve të furnizimit të shkaktuara nga lufta Rusi-Ukrainë.

“Zgjerimi i funksionimit të dy reaktorëve bërthamorë, Doel 4 dhe Tihange 3, është thelbësor për të garantuar sigurinë tonë të energjisë,” u tha Alexander De Croo gazetarëve pas një takimi me anëtarët e qeverisë të hënën.

Reaktorët më të rinj bërthamorë të vendit, Doel 4 dhe Tihange 3, duhej të mbylleshin në vitin 2025, por pas një riparimi të nevojshëm, ata do të rifillojnë në nëntor 2026 dhe do të vazhdojnë të funksionojnë deri në vitin 2036.

Vendimi erdhi pasi operatori i rrjetit elektrik në Belgjikë paralajmëroi për një mungesë të konsiderueshme gjatë dimrit 2026/2027 nëse reaktorët bërthamorë fiken.

Belgjika ka shtatë reaktorë

Belgjika ka gjithsej shtatë reaktorë, katër prej të cilëve janë në termocentralin bërthamor Doel pranë kufirit holandez dhe tre në termocentralin bërthamor Tihange, afër kufirit të Gjermanisë dhe Luksemburgut.

Energjia elektrike e prodhuar në këta reaktorë plotëson gjysmën e nevojave të Belgjikës.

Në përputhje me Ligjin e Shtetit Deleuze që filloi procesin e denuklearizimit në 2003, Belgjika mbylli reaktorët bërthamorë Doel 3 dhe Tihange 2 në shtator.

Ky veprim ka ngjallur kritika të ashpra nga disa qarqe në vend, përfshirë një grup qytetarësh pro bërthamor, i cili mban emrin “100 TWh”. Ata kanë vendosur të padisin qeverinë belge dhe kompanitë e energjisë Engie-Electrabel dhe Elia për mbylljen. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit