0.3 C
Pristina
Friday, January 27, 2023

Bashkë kundër Rusisë me Turqinë që “ka të drejtë”

Më të lexuarat

Ç’thuhet në një deklaratë të përbashkët NATO-BE nënshkruar së fundi?

NATO dhe Bashkimi Evropian nënshkruan një deklaratë të re të përbashkët të martën, me qëllim forcimin e mëtejshëm të bashkëpunimit dypalësh në vazhdën e pushtimit rus të Ukrainës, si dhe sfidave të reja të paraqitura nga Kina.

Deklarata e përbashkët u nënshkrua nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel në një ceremoni të mbajtur në selinë e NATO-s në Bruksel.

Në tekstin e ri, të përgatitur në bazë të deklaratave të nënshkruara më parë në vitin 2016 dhe 2018, thuhet se bashkëpunimi ndërmjet NATO-s dhe BE-së bazohet në vlerat e përbashkëta, se sot rajoni euroatlantik po përballet me kërcënimin më të madh të kohëve të fundit dhe se lufta ruse në Ukrainë është një shkelje e ligjit ndërkombëtar.

Von der Leyen tha se deklarata e përbashkët tregon se uniteti dhe vendosmëria e NATO-s janë forcuar që nga fillimi i luftës së Rusisë kundër Ukrainës në shkurt të vitit të kaluar.

“Siguria evropiane është e kërcënuar dhe po përballet me një sfidë, e cila reflektohet në dëshirën e Finlandës dhe Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO. Ne jemi të vetëdijshëm për sfidat, por jemi në gjendje t’i përballojmë ato”, tha ajo.

Ajo vuri në dukje se kërcënimi rus, megjithëse i rëndësishëm, nuk është i vetmi që duhet parë dhe përmendi “përpjekjet në rritje të Kinës për të riformuar rendin global në favor të saj”.

Stoltenberg ra dakord që NATO dhe BE mbështesin Ukrainën së bashku dhe shtoi se aftësia e forcuar ushtarake e Unionit do të ishte e dobishme edhe për Aleancën dhe u bëri thirrje anëtarëve të bllokut që nuk janë pjesë e NATO-s të mbështesin iniciativat e përbashkëta me të.

“Moska dëshiron një Evropë ndryshe. Ajo dëshiron të kontrollojë fqinjët e saj, ajo e sheh demokracinë dhe lirinë si një kërcënim. Kjo do të ketë pasoja afatgjata për sigurinë tonë”, tha ai.

I pyetur për pozicionin e Turqisë në lidhje me ofertat e Suedisë dhe Finlandës për anëtarësim në NATO, Stoltenberg vuri në dukje se Ankaraja përballet me kërcënime legjitime të sigurisë që rrjedhin nga terrorizmi.

Stoltenberg përsëriti se Turqia po punon ngushtë me Finlandën dhe Suedinë për të adresuar shqetësimet e Ankarasë.

Të tre liderët ranë dakord gjithashtu se është e nevojshme të trajtohet çështja e konkurrencës gjeostrategjike në rritje, çështjet e elasticitetit dhe mbrojtjes së infrastrukturës kritike.

Fusha të tjera prioritare të bashkëpunimit do të përfshijnë teknologjitë e reja, hapësirën e përbashkët, implikimet e sigurisë të ndryshimeve klimatike, ndërhyrjet e huaja dhe manipulimin e informacionit. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit