16.6 C
Pristina
Thursday, September 29, 2022

Zelensky, thirrje botës të miratojë formulën prej 5 pikash

Më të lexuarat

Një fjalim plot pasion në Asamblenë e OKB-së

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky iu drejtua Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara përmes lidhjes video.

Në fjalimin e tij plot pasion, ai i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar të miratojë një formulë prej 5 pikash për të arritur paqen dhe sigurinë.

Pikat janë si më poshtë:

  1. Ndëshkimi i Rusisë për krimet në Ukrainë duke përfshirë sanksionet dhe heqjen e të drejtës së vetos.
  2. Mbrojtja e jetës në funksion të varrezave masive të gjetura në Bucha dhe Izjum.
  3. Rivendosja e sigurisë dhe integritetit territorial të Ukrainës, me theks të veçantë në sigurimin e objekteve bërthamore.
  4. Garancia për sigurinë.
  5. Vendosmëria për të vazhduar të ndihmojë Ukrainën të mbrohet kundër agresionit rus. /tesheshi.com/
- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit