18 C
Pristina
E martë, 11 Maj, 2021

Turqi-Siri: Rihapet një pikë e kalimit kufitare

Më të lexuarat

Pas qëndrimit e mbyllur për tre ditë për shkak të shpërthimeve në anën e Sirisë, pika kufitare tokësore kryesore Turqi-Siri është rihapur dhe kalimet bëhen në mënyrë të kontrolluar.

Pika e kalimit kufitar tokësor “Xhilvegëzy” në provincën e Hatajit ishte mbyllur si pasojë e shpërthimeve të dy autobombave në Portën kufitare të Sirisë “Bab El Hava”, që gjendet përballë qytezës kufitare turke Xhilvegëzy.

Për këtë arsye kamionët që transportojnë ndihma humanitare për në Siri si dhe automjete të tjera private kishin krijuar një radhë 30 km të gjatë para pikës kufitare./trt/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit