10.1 C
Pristina
Thursday, September 28, 2023

Tre rezultate të mundshme të luftës së Putinit në Ukrainë

Më të lexuarat

Gazetari veteran Thomas Friedman, koment mbi atë që ai i sheh si dështimet e Rusisë javën e kaluar

“Java e kaluar ishte java më e keqe për presidentin rus Vladimir Putin që kur ai filloi një pushtim të Ukrainës shtatë muaj më parë, një vendim që i mungonte mençuria, drejtësia, dhembshuria dhe asnjë plan B”, sipas një artikulli në New York Times.

Në fillim të artikullit të tij, gazetari veteran Thomas Friedman trajtoi ato që ai i sheh si dështimet që pësoi Rusia javën e kaluar në nivele ushtarake, diplomatike dhe madje edhe të brendshme.

Friedman përmblodhi atë që kishin vuajtur rusët, duke thënë se Ukraina dhe aleatët e saj sapo kishin detyruar pushtuesit rusë në një tërheqje kaotike nga një pjesë e madhe territori dhe se udhëheqësit e Kinës dhe Indisë ia kishin bërë të qartë aleatit të tyre Putin se ata ishin të pakënaqur me luftën e tij që çoi në inflacionin e çmimeve të ushqimeve dhe energjisë, gjë që shkaktoi dëme në popullsinë e vendeve të tyre, e cila numëron 2.7 miliardë banorë. Përveç kësaj, ylli i famshëm rus i popit u tha 3.4 milionë ndjekësve të tij në Instagram se lufta “e kthen vendin tonë në një shtet të pafavorshëm dhe përkeqëson jetën e qytetarëve tanë”.

Për më tepër, indinjata ka arritur edhe te aleatët evropianë të Ukrainës, sipas Friedman, i cili thekson se gjatë bisedave të shumta me këta aleatë, ka zbuluar se edhe ata janë të shqetësuar. Me gjithë këtë zhvillim të ngjarjeve, autori thotë se pyetja që vërtitet që nga fillimi i luftës është: Si të mbyllet kjo luftë në mënyrë të qëndrueshme dhe të ekuilibruar?

Tre rezultate të mundshme

Friedman thotë se ende nuk e di përgjigjen përfundimtare për këtë, por vëren se në kërkimin e tij për një përgjigje, ai zbuloi se ka “tre rezultate të mundshme, disa krejt të reja, disa të njohura, por të gjitha me efekte anësore komplekse dhe të paparashikueshme”.

 Rezultati i parë: Ukraina fiton plotësisht, gjë që, sipas Friedman-it, mund ta çojë Putinin të bëjë diçka të çmendur kur sheh se po përballet drejtpërdrejt me poshtërimin dhe humbjen.

Megjithatë, thekson Friedman, askush nuk pret që ushtria ukrainase të jetë në gjendje të vazhdojë përfitimet e rëndësishme ushtarake që ka bërë në dy javët e fundit thjesht duke dëbuar forcat e mbetura ruse nga pozicionet e ngulitura. Edhe nëse kjo do të ndodhte, paralajmëron Friedman, Putini mund të arrijë në armët bërthamore që ai ka kërcënuar shpesh.

Një tjetër rezultat: Një “marrëveshje e pistë” me Putinin që siguron një armëpushim dhe ndalon shkatërrimin, por rrezikon të përçajë aleatët perëndimorë dhe të zemërojë shumë ukrainas. Autori e bëri të qartë këtu se ai nuk mund ta imagjinojë që Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky do të pranonte një armëpushim apo diçka të tillë, pasi forcat e tij aktualisht kanë shumë vrull. Ai gjithashtu u zotua të rimarrë çdo centimetër të territorit ukrainas, duke përfshirë Krimenë.

Rezultati i tretë: Bëni një “marrëveshje më pak të ndyrë” në të cilën gjërat kthehen në mënyrën si ishin përpara se Putini të pushtonte Ukrainën në shkurt. Friedman beson se Kievi mund të jetë i gatshëm të jetojë me këtë, dhe ndoshta edhe populli rus, por ai gjithashtu beson se një marrëveshje mund të mos jetë e mundur derisa Putini të rrëzohet fillimisht nga pushteti. Putini nuk mund të përballojë të vërtetën e pamohueshme se lufta e tij ishte “absurde” në çdo kuptim të fjalës.

Çmimet e ushqimit dhe energjisë

Pas shqyrtimit të këtyre rezultateve të mundshme, Friedman shpjegoi se dallimet midis tre rezultateve janë të thella, duke vënë në dukje se pavarësisht nga rezultati, shumica prej nesh do të ndikohen ende nga kjo luftë.

“Ju mund të mos jeni të interesuar për luftën në Ukrainë, por lufta e Ukrainës do të ‘kujdeset’ për ju, për çmimet e energjisë dhe ushqimeve dhe, më e rëndësishmja, për humanitetin tuaj,” tha ai.

Në fund të artikullit, Friedman arriti në përfundimin se kjo luftë mund të përfundojë në mënyra të ndryshme, disa më mirë, disa më keq se të tjerët, por asnjëra prej tyre nuk do të jetë e lehtë. “Kjo, edhe pa rezultatin e katërt, është diçka që askush nuk mund ta parashikojë,” shkruan ai. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit