15.6 C
Pristina
E shtunë, 15 Maj, 2021

Të shkruarit në telefon gjatë ecjes është e rrezikshme

Më të lexuarat

Të shkruarit në telefon gjatë kohës që ecim, mund të jetë zbavitëse, por më shumë se kaq është e rrezikshme.

Rreziku nuk ekziston se vetëm mund të shtrembëroni ecjen për gjithë jetën, por edhe të humbisni jetën.

Ekspertë nga Universiteti Queensland në Australi, tregojnë se, kur personat shkruajnë në telefon, ata humbasin vëmëndjen, hutohen dhe rrezikojën të përplasen me çdo objeket që i del përpara.

Hulumtuesit në Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar për rreziqet e “ecjes së hutuar “

Numri më i madh i vdekjeve në SHBA për shakak të përdorimit të telefonit kanë qenë vitet 2005 dhe 2010.

Çfarë është e rëndësishme, thonë hulumtuesit, është të gjenden metoda që parandalojnë vdekjen e këmëbsorëve për shkak të përdorimit të telefonit gjatë kohës së ecjes./zhurnal/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit