25 C
Pristina
E diel, 20 Qershor, 2021

Cfarë dëmton trurin e fëmijës

Më të lexuarat

Qendrimi para televizorit dëmton strukturën e trurit tek fëmijët duke rezultuar në IQ më të ulët. Disa prindër i lënë me orë të tëra fëmijët para tëlevizorit duke menduar se janë mirë dhe në të njëjtën kohë marrin informacione të ndryshme por në fakt qendrimi para televizorit dëmton shikimin dhe ul inteligjencën e fëmijëve.

Qindra fëmijë janë përfishë në një studim japonez rreth trurit. Fëmijët janë ndjekur në mënyrë të barabartë mes djemve dhe vajzave nga mosha 5 deri 18, të cilët mesatarisht shpenzuan rreth dy deri në katër orë në ditë para televizorit.

Studiuesit konfirmuan efektet negative në analizat ndër-sektoriale dhe gjatësore në koeficientin e inteligjencës (IQ verbal) tek ata që shikojnë TV.

Sipas Akademisë Amerikane të Pediatrisë, fëmijët e moshës deri në dy vjeç nuk duhet të shikojnë asnjë emision, kurse ata mbi dy duhet të jenë të kufizuar në jo më shumë se dy orë në ditë./ind/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit