21.3 C
Pristina
Saturday, June 22, 2024

Stoltenberg, telefonatë me Vuçiçin për Kosovën

Më të lexuarat

Tensionet, vijon presioni ndërkombëtar mbi palët

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka telefonuar presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç, dhe ka kërkuar që të gjitha palët në mosmarrëveshjet për Kosovën të përmbahen nga hapat që do të shkaktonin përshkallëzim, konkretisht të përmbahen nga lëvizjet e njëanshme që do të kërcënonin paqen dhe stabilitetin, u tha nga kabineti i Vuçiçit.

“Vuçiç i vuri në dukje Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s se Prishtina po shkel brutalisht Marrëveshjen e Brukselit me lëvizjet e saj të njëanshme, shkarkimin e komandantit të policisë serbe për rajonin e Veriut, Nenad Gjuriç, dhe veprimet e saj të paligjshme në lidhje me targat dhe refuzimin e formimit të Asociacionit të Komunave Serbe. Ai shtoi se përkundër kësaj, Serbia përpiqet të ruajë paqen dhe stabilitetin dhe se do të mbetet e përkushtuar për këtë”, thuhet në deklaratën e kabinetit të presidentit serb.

Të shtunën, në mes të krizës për shkak të vendimit të qeverisë së Kosovës për të riregjistruar targat e lëshuara në Serbi, serbët e Kosovës u larguan nga të gjitha institucionet e Kosovës.

Tensionet e reja mes Serbisë dhe Kosovës shpërthyen pasi afati i caktuar nga qeveria e Kosovës për zbatimin e vendimit për zëvendësimin e targave të lëshuara në Serbi, të cilat përdoren nga serbët në Kosovë, skadoi në mesnatën e 31 tetorit.

Beogradi e sheh atë vendim si shkelje të një marrëveshjeje të mëparshme sipas së cilës targat, sipas rekomandimit të misionit të OKB-së (UNMIK), duhet të kenë emërtimin neutral KS, dhe jo Republika e Kosovës (RKS), në të cilën qeveria i Albin Kurtit insiston.

Kurti: Serbia po i fsheh arsyet e vërteta

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë të hënën se me largimin e përfaqësuesve të komunitetit serb nga institucionet e Kosovës, Serbia dëshiron të kamuflojë refuzimin e propozimit gjermano-francez për marrëveshjen përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, pa specifikuar detajet e asaj marrëveshjeje.

Në një konferencë të përbashkët për media me ministrin e Brendshëm Xhelal Sveçla, Kurti tha se dalja e serbëve nga institucionet e Kosovës nuk ka të bëjë fare me Bashkimin e Komunave me shumicë serbe, me targa apo suspendim të drejtorit të Policisë së Kosovës në rajonin e Veriut, Nenad Gjuriç, por më tepër refuzimi i gjerman- i propozimit francez.

“Ka të bëjë vetëm me refuzimin e propozimeve të Parisit dhe Berlinit. Tani duhet ta kamuflojnë atë refuzim të Evropës, pra të Bashkimit Evropian, bashkëpunimin e ngushtë që kanë me Kremlinin dhe presidentin despotik Putin, dhe për këtë qëllim përdorin ata nga Kosova që ende vazhdojnë t’i dëgjojnë, anëtarët e struktura të ndryshme ilegale”, tha Kurti. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit