30.6 C
Pristina
Monday, June 17, 2024

Spanjë, aty ku dhe torturimi çnjerëzor i demave është argëtim

Më të lexuarat

Organizata PETA dhe partia PACMA, thirrje për t’i dhënë fund “zakonit barbar”

Pamjet tronditëse që tregojnë torturimin e një demi në Spanjë janë publikuar së fundmi nga për mbrojtjen e kafshëve PETA në llogarinë e saj në Twitter.

Klipi, i cili është ripublikuar nga mediat ndërkombëtare dhe ka shkaktuar bujë, tregon kafshën fatkeqe me zjarre të ndezura në brirët e saj, duke u udhëhequr përgjatë një rruge në Valencia të lidhur me një litar.

Sipas Daily Mail, ky është një “zakon” i quajtur “toro embolado” dhe gjendet në Valencia dhe në Katalonjën jugore. Në këtë “aktivitet festiv” (siç e quajnë disa vendas “toro embolado”) topa me material të ndezshëm ose pishtarë lidhen në brirët e kafshës, të cilat më pas lëshohen në rrugë me pjesëmarrësit që përpiqen ta shmangin atë.

Në videon e publikuar nga PETA, demi i tmerruar mund të shihet duke tundur kokën lart e poshtë duke u përpjekur të shuajë zjarret në brirët e tij, përpara se të përplaset me kokën me një pemë.

Një i ri më pas e kap nga bishti dhe fillon ta tërheqë pas.

Vendasit më pas vazhdojnë të tërheqin krijesën e pafat nëpër rrugë, ndërsa dhjetëra shikues shikojnë.

“Shikoni sa i tmerruar është demi. Kjo praktikë e tmerrshme nuk është gjë tjetër veçse dhunë pa pagesë dhe duhet të ndalohet”, shkruan PETA në postimin e saj.

Partia PACMA, e cila fokusohet në mbrojtjen e të drejtave të kafshëve, publikoi pamje të ngjashme në llogarinë e saj, duke e quajtur atë një “turp kombëtar”.

“Ky dem ishte në gjendje shoku gjatë festivalit popullor Puzol më 7 shtator. Kur ka dalë nga stalla ka mbetur i trullosur, por kjo nuk ka penguar që të ndodhte ngjarja, ku ishin të pranishëm edhe të mitur. Përveç kësaj, ata e detyruan demin të lëvizë duke e tërhequr nga bishti. Nuk mund të lejojmë që ky abuzim të përsëritet në qytetet tona”, thuhet në postimin përkatës. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit